Kino, sala projekcji studyjnych, Centrum Tradycji Hutnictwa… (wideo)

Od kilkunastu tygodni nowym elementem krajobrazu Ostrowca Świętokrzyskiego jest olbrzymi dźwig nad budynkiem dawnego Zakładowego Domu Kultury. To znak tego, że w zaawansowane stadium weszły prace związane z modernizacją tego obiektu.
Przypomnijmy, że firma budowlana ?ANNA- BUD? realizuje tam zadanie pn. ?Rozbudowa i przebudowa z termomodernizacją istniejącego obiektu budowlanego Kina Etiuda z dostawą i montażem wyposażenia wraz z wykonaniem wystawy Centrum Tradycji Hutnictwa?. Całość zgodnie z przetargiem ma pochłonąć 21.390.376,07 zł, z czego sporą część stanowią środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 -2020.
– W budynku przy alei 3 Maja dzieje się bardzo dużo – mówi dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, Jacek Kowalczyk. Jesteśmy po pracach wyburzeniowych, dobudowana została część zaplecza technicznego za sceną. Teraz rozpoczęły się roboty instalacyjne ,polegające chociażby na wymianie ogrzewania. Równolegle trwa przygotowywanie ekspozycji Centrum Tradycji Hutnictwa, które znajdzie swą lokalizację w tym obiekcie.
Jak ocenia dyrektor Jacek Kowalczyk, główny wykonawca inwestycji w Ostrowcu Świętokrzyskim, czyli firma ANNA- BUD ma obecnie portfolio zamówień przekraczające 1 mld złotych i realizuje w regionie świętokrzyskim najbardziej prestiżowe budowle, m.in. kampus laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach, a także remontuje siedzibę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W przypadku obiektu przy Alei 3 Maja w Ostrowcu Świętokrzyskim skupia się na pracach budowlanych, a co do wyposażenia, m.in. pod względem multimedialnym wyłoniono podwykonawcę, którym została firma ?Projekt Multimedia?.

– Moim zdaniem to młoda, ale ciekawa firma – uważa dyrektor Jacek Kowalczyk. Ma ona w swoim portfolio ekspozycje muzealne. W tym roku zwyciężyła w konkursie AV News Awards 2021 i zdobyła tytuł Audiowizualnego Projektu Roku za realizację multimedialnej trasy zwiedzania w Podziemnym Mieście ?Osówka?. Tymczasem kluczem do sukcesu ekspozycji w Ostrowcu Świętokrzyskim winna być nasza konsultacja, co do treści. Firma nie ma kłopotu z multimediami w czym się specjalizuje, nawet podpowiada nam pewne rozwiązania, bo nie zapomnijmy, że sam projekt powstał w 2018, a od tego czasu pojawiło się wiele technologicznych nowinek. I tak obok foto ram, druków 3-D, zdjęć panoramicznych, które pojawią się na ścianach, powstanie wiele multimedialnych kiosków, które muszą być wypełnione treścią związaną i z samym Ostrowcem, ale i historią hutnictwa. Już w trakcie konsultacji, które odbywają się w każdym tygodniu, pojawiły się kwestie dotyczące chociażby atrakcyjnego pokazania rzeki Kamiennej, czy samego wytopu stali.
– Firma m.in. będzie musiała wykonać kilka filmów rekonstrukcyjnych związanych np. chociażby z kuźnicami nad Kamienną, czy wytopem stali – zdradza dyrektor MCK. Całość uzupełnią historyczne zdjęcia, których w Ostrowcu jest całe mnóstwo. Choć przedsięwzięcie ma przyjąć wymiar popularnonaukowy, to przekaz będzie niemal muzealny, bowiem musimy pamiętać o tym, że odwiedzać to miejsce będą również osoby, które wiedzą bardzo wiele o hutniczej tradycji. Sama wystawa zajmie 600 m kw., a wiec przed firmą ?Projekt Multimedia? duże wyzwanie. Tymczasem MCK już zastanawia się, jak przygotować osoby, które pojawią się w roli przewodników, które będą wprowadzać w całą multimedialną prezentację.
Przypomnijmy, że po modernizacji budynek dawnego Zakładowego Domu Kultury będzie się składał z dwóch części funkcjonalnych. Pierwsze będzie stanowiło kino, które zyska nowe wnętrze i zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt. W sali kina zaprojektowana jest również technologia teatralna, która pozwoli na poszerzenie możliwości wykorzystania sali. Pojawi się również druga sala do projekcji studyjnych. Drugą częścią obiektu będzie nowoczesna wystawa stała w Centrum Tradycji Hutnictwa. Całość uzupełni kawiarnia, która powstanie na parterze budynku.
– Równocześnie trwają konsultacje wokół nowoczesnej sali widowiskowo-kinowej z 434 miejscami na widowni – słyszymy. To będzie jedna z największych tego typu w regionie świętokrzyskim, co pozwoli na organizację ciekawych przedsięwzięć scenicznych. Choć budynek się zmienia, niestety nie nadąża za nim samo otoczenie. Aleja 3 Maja, będąca cząstką drogi wojewódzkiej od lat nie może doczekać się modernizacji z prawdziwego zdarzenia. – Liczę, że budynek przy alei 3 Maja będzie atrakcja turystyczną wspólnie z nowym Muzeum Historyczno – Archeologicznym w Częstocicach i Ćmielowem, ale niestety trzeba coś zrobić z ciągiem przez centrum miasta, a także najbliższym otoczeniem, gdzie na chodnikach mamy asfalt i stojące cały czas kałuże. Nasza inwestycja musi być motywacją dla zarządzających drogami wojewódzkimi, być może przedsięwzięcie trzeba po prostu etapować i zacząć właśnie od centrum Ostrowca Świętokrzyskiego ? uważa dyrektor MCK, Jacek Kowalczyk.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *