Maturzyści na start!

Już zaczęło się maturalne odliczanie. 4 maja uczniowie szkół średnich przystąpią do egzaminu dojrzałości. W ośmiu szkołach średnich powiatu ostrowieckiego łącznie do matury przystąpi 875 uczniów, w tym 688 tegorocznych maturzystów oraz 187 absolwentów z ubiegłych lat.
W ubiegłym tygodniu starosta ostrowiecki, Marzena Dębniak oraz Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych, odwiedzili wybrane placówki, aby sprawdzić ich przygotowanie do egzaminu dojrzałości, które podobnie jak w roku ubiegłym odbędą się przy przestrzeganiu reżimu sanitarnego.
W II Liceum Ogólnokształcącym im. J. Chreptowicza do egzaminu dojrzałości przystąpi 158 uczniów, w tym 36 z lat ubiegłych. Jak zaznacza dyrektor Małgorzata Górecka -Smolińska, szkoła jest dobrze przygotowana do przeprowadzenia egzaminów. Odbędą się one w kilku salach, zachowując przy tym właściwą odległość miejsc siedzących. Ostatnie przygotowania trwają w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, dawnej Samochodówce. Jak informował dyrektor Marcin Sitarz, do matury przystąpi 54 uczniów, w tym 17 absolwentów z ubiegłych lat. Egzamin będzie odbywał się w dwóch salach, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Sale egzaminacyjne we wszystkich szkołach zostały wyposażone w urządzenia dezynfekujące. W większych salach zostały umieszczone oczyszczacze powietrza, przekazane szkołom przez powiat ostrowiecki z projektu ?Silni w walce z koronawirusem?. Ekipy sprzątające szkół dokonały także dezynfekcji stolików, miejsc siedzących oraz nawierzchni, które będą mieć kontakt z uczniami.


-Wszystkie placówki powiatowe są dobrze i właściwie przygotowane do przeprowadzenia egzaminów dojrzałości. We wszystkich szkołach zostały uwzględnione procedury dotyczące zasad sanitarnych wynikających z sytuacji epidemicznej. Po raz drugi maturzyści przystępują do egzaminów w wyjątkowych warunkach pandemii. Nauka zdalna nie sprzyja motywacji, więc jest to trudna sytuacja dla młodych ludzi. Życzę powodzenia wszystkim maturzystom i mocno trzymam kciuki -mówiła starosta Marzena Dębniak.
W tym roku, z uwagi na epidemię, Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło zmiany dotyczące przeprowadzenia egzaminów. Jak mówi M. Łata, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego, uczniowie będą zadawać jedynie egzaminy pisemne: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Część ustna jest nieobowiązkowa. MEN obniżyło także próg trudności.
-Maturzyści 4 maja przystąpią do egzaminu pisemnego z języka polskiego. Będzie on trwał 170 minut. Możliwe do uzyskania będzie 70 punktów. Uczniowie będą musieli napisać dwie rozprawki i zinterpretować jeden tekst poetycki. Do wyboru będą trzy tematy. 5 maja odbędzie się egzamin z matematyki. Czas pisania egzaminu to także 170 minut i możliwość uzyskania 45 punktów. Test będzie zawierał siedem zadań otwartych. Jest to mniej o dwa zadania w stosunku do ubiegłego roku. 6 maja uczniowie przystąpią do egzaminu z języka obcego. Czas egzaminu to 120 minut i możliwość uzyskania 50 punktów. Maturzyści nie będą musieli zdawać obowiązkowo przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym ? mówi naczelnik M. Łata.
Choć nauka zdalna niesie za sobą pewne ograniczenia, uczniowie są dobrej myśli. Dla nich to sprawdzian nie tylko wiedzy, ale też dobrej organizacji i umiejętności radzenia sobie w nowych warunkach. Jak zapewniają dyrektorzy szkół, kadry nauczycielskie robiły wszystko, aby uczniowie byli jak najlepiej przygotowani do egzaminów. Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia!

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *