Co to jest i do czego służy paliwo AdBlue?

Wielu kierowców wciąż nie wie, czym jest AdBlue. To specjalny płyn stosowany do redukcji emisji spalin podtlenku azotu w silnikach wysokoprężnych. Jego wprowadzenie do powszechnego użycia ma związek z wejściem w życie normy emisji spalin Euro 6, której przepisy muszą spełnić producenci samochodów. Bez AdBlue znaczeni trudniej byłoby obniżyć poziom emisji spalin w samochodach z silnikiem Diesla.

Z czego składa się i jak działa AdBlue?

AdBlue jest roztworem mocznika i wody zdeminewalizowanej. Mieszanina jest nietoksyczna i wcale nie jest niebieska, jak sugeruje nazwa. Często jest błędnie nazywana dodatkiem do paliwa, a w rzeczywistości jest to płyn do układu wydechowego. Jest przechowywany w oddzielnym zbiorniku i zwykle jego wlew jest oznaczony za pomocą niebieskiego korka znajdującego się obok wlewu paliwa.

W celu oczyszczenia spalin niewielka ilość AdBlue jest wtryskiwana do strumienia spalin. W wysokich temperaturach AdBlue zmienia się w amoniak i dwutlenek węgla, następnie szkodliwy tlenek azotu reaguje z amoniakiem i przekształca się w nieszkodliwy azot oraz wodę. Podobną technologię z dużym powodzeniem stosuje się w autobusach oraz samochodach ciężarowych.

Na ile starcza AdBlue?

Tampo, w jakim zużywa się AdBlue, zależy od silnika oraz stylu jazdy. Typowe zużycie to około 1 litra na każde 1000 km, ale może też wynosić nawet 1 litra na 500 km. Pojemność zbiornika różni się w zależności od modelu samochodu, ale z reguły mieści od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów dodatku. Pozwala to na przejechanie co najmniej 10 tys. kilometrów bez konieczności uzupełniania płynu.

Nowe modele samochodów posiadają czujniki przeznaczone do kontrolowania poziomo AdBlue. Kierowca otrzymuje więc informacje na temat ilości płynu oraz jak długą trasę można jeszcze pokonać. Z tego powodu nie trzeba się obawiać, że dodatek skończy się w najmniej oczekiwanym momencie.

Auta wielu marek potrafią bardzo wyraźnie zasygnalizować, że trzeba udać się na stację lub do sklepu w celu uzupełnienia poziomu płynu. W przypadku braku reakcji po całkowitym wyczerpaniu AdBlue uruchomienie silnika stanie się niemożliwe. Dopiero do ponownym napełnieniu zbiornika auto pojedzie dalej.

Gdzie można kupić?

Dostępność AdBlue jest bardzo szeroka i nie ma problemu z jego z zakupem. Dodatek jest sprzedawany w sklepach motoryzacyjnych czy supermarketach oraz na stacjach benzynowych, na których można spotkać dystrybutor adblue. Można również zakupić płyn przez internet. Najczęściej można go otrzymać w pojemnikach o pojemności 5, 10 lub 20 litrów.

Dobrym pomysłem jest mieć przy sobie zawsze lejek, który pomoże w uzupełnieniu płynu. Kupując AdBlue, należy zwrócić uwagę na specyfikacje i szukać na opakowaniu informacji o zgodności z normą ISO-22241 (może również występować jako ISO-22241-1, ISO-22241-2, ISO-22241-3).

Tylko taka substancja jest bezpieczna dla pracy samochodu, ponieważ nie uszkodzi katalizatora SCR. Podczas napełniania zbiornika należy bardzo uważać, żeby nie rozlać dodatku na lakier. Substancja ma właściwości korodujące i może to prowadzić do uszkodzenia lakieru.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *