Parkiet a ogrzewanie podłogowe – na co należy uważać?

Marzy Ci się parkiet drewniany, ale zależy Ci na tym, by Twoja podłoga była podgrzewana? Nie chcesz rezygnować z żadnej opcji i zastanawiasz się, co możesz zrobić w takiej sytuacji? Cóż, problem zakładania tak zwanej podłogówki pod drewniane panele pojawia się coraz częściej i dotyczy wielu osób. Wynika on przede wszystkim z niejasnych oraz często mylących informacji. Wśród specjalistów krążą bowiem sprzeczne opinie na ten temat. Jak zatem wybrać parkiet, mając na uwadze ogrzewanie podłogi?

Czy da się połączyć drewniany parkiet z ogrzewaniem podłogowym?

Przede wszystkim, zanim zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe, upewnij się, że Twój dom lub mieszkanie posiada odpowiednie ocieplenie. Dlaczego to jest takie ważne? Dobrze wykonane, a zatem szczelne oraz solidne ocieplenie jest w stanie nie tylko utrzymywać ciepło wewnątrz budynku, ale również pomóc Ci zaoszczędzić całkiem sporą sumę pieniędzy (zwłaszcza w sezonie zimowym). Samo połączenie ogrzewania podłogowego z drewnianym parkietem jest oczywiście możliwe. Jednak jeśli zależy Ci na tym, by parkiet prezentował się dobrze możliwie jak najdłużej, weź pod uwagę kilka ważnych czynników.

Obecnie istnieje kilka metod instalacji ogrzewania podłogowego. Jedną z najpopularniejszych opcji jest oczywiście zastosowanie ogrzewania wodnego. Choć ogrzewanie wodne jest doskonałym pomysłem w wielu przypadkach, należy także zdawać sobie sprawę z tego, że ma ono swoje wady. Zastosowanie go pod parkiet drewniany, będzie wiązało się ze wzrostem kosztów. Ogrzewanie wodne w tym przypadku jest kosztowne przede wszystkim ze względu na konieczności podniesienia temperatury wody w kotle.

Kolejnym sposobem jest zastosowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego. W przypadku elektrycznego ogrzewania warto zainwestować w regulatory temperatury takie jak termostaty. Tego typu urządzenia są w stanie nie tylko rozprowadzić ciepło równomiernie po całej powierzchnię podłogi, ale również kontrolować temperaturę. 

Jaki rodzaj parkietu należy wybrać?

Kupując parkiet drewniany do salonu, weź pod uwagę na pewne bardzo istotne kwestie. Sam wzór oraz wygląd parkietu jest oczywiście kwestią niezwykle indywidualną, która jest zależna między innymi od upodobań oraz stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Ważnym elementem przy zakupie tego typu parkietu jest między innymi uwzględnienie właściwości danego rodzaju drzewa. Każdy rodzaj drewna cechuje się zupełnie innymi właściwościami. Jeśli zależy Ci na tym, by ogrzewanie podłogowe współgrało z Twoim parkietem postaw na gatunek o wysokiej termoizolacyjności.

Wśród najczęściej polecanych gatunków drzew do ogrzewania podłogowego znajdują się między innymi dąb, buk, klon, dąb czerwony lub też wenge. Są to stosunkowo mocne drzewa, które wprost idealnie nadają się na parkiet. Warto jest zdawać sobie sprawę, że niemałe znaczenie w przypadku wyboru drewna na parkiet ma współczynnik jego skurczu. Choć brzmi to dość tajemniczo, współczynnik skurczu to nic innego jak reakcja drewna danego gatunku na czynniki zewnętrzne takie jak: zmiana temperatury lub wilgotności. Im większy jest skurcz, tym mniejsza jest potencjalne odporność gatunku na wszelkiego rodzaju zniszczenia. Jeśli zatem szukasz idealnego parkietu do ogrzewania podłogowego, Parkiet.pl może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie! 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *