Pod skrzydła Mlekovity

Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Ostrowcu Świętokrzyskim przejmie Mlekovita, największa spółdzielnia mleczarska w kraju i jedna z największych firm w tej branży w środkowej części Europy.

Ma to nastąpić w dniem 1 lipca br. Teraz spółdzielcy czekają na decyzję o koncentracji, którą ma wydać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zaczęło się odliczanie

Najważniejsze decyzje już zapadły. Na fuzję z Mlekovitą wyrazili zgodę członkowie okręgowej spółdzielni. Na Walnym Zebraniu Członków OSM podjęto stosowną uchwalę. Podobną uchwałę podjęli też członkowie Spółdzielni Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem. Jest to obecnie największa spółdzielnia mleczarska w Polskie i prawdziwy potentat na rynku przerobu mleka i produkcji szerokiego asortymentu produktów mleczarskich. Ba, ocenia się, jest to aktualnie największa grupa mleczarska w Europie Środkowo- Wschodniej, która ma nie tylko szansę na utrzymanie i ugruntowanie swojej pozycji na rynku, ale z ciągłymi możliwościami rozwoju.
O fuzji zakładów zrobiło się głośno w ubiegłym tygodniu. Pierwsze doniesienia o możliwości przejęcia przez mleczarskiego potentata ostrowieckiej spółdzielni zaskoczyły wielu ostrowczan i mieszkańców ościennych gmin, lecz rozmowy dotyczące przejęcia toczyły się od dawna i władze firm „doszły do porozumienia w najważniejszych kwestiach”. Dopięciem rozmów i fuzji miała być środowa wizyta w Ostrowcu, prezesa Mlekovity Dariusza Sapińskiego. Po wizycie w zakładzie prezes podtrzymał swoją ofertę. Ta z kolei usatysfakcjonowała członków spółdzielni.
Nieubłagalna ekonomia
Ostrowiecką Spółdzielnią od lat kieruje Kazimierz Czerwiński. To osoba znana w branży o dużej wiedzy i autorytecie. Ze spółdzielnią związany jest od ponad 30 lat. Dzięki znajomości rynku, umiejętnościom menedżerskim, skutecznie przeprowadził mleczarnię przez okres transformacji. W odpowiednim czasie zadbał o modernizację, która pozwoliła na podjęcie produkcji poszukiwanych na rynku, dobrej jakości produktów. Kilka lat temu obszernie pisaliśmy o inwestycjach w zakładzie przy ulicy Zagłoby. Zostały wtedy zmodernizowane linie technologiczne, zakupione nowe urządzenia, dobudowana nowa hala, zainstalowane dwa nowoczesne kotły. Kupiono także nowe samochody – chłodnie. 
Zakład specjalizuje się ostatnio w produkcji serów, różnego rodzaju serków, a najbardziej poszukiwanym i cenionym na rynku wyrobem ostrowieckiej mleczarni jest ser mozzarella. Wydawało się, że zakład spokojnie będzie pracował i zachowa swoją pozycję na lokalnym rynku.
-Niestety pandemia znacząco wpłynęła na sytuacje naszej spółdzielni – podkreśla Kazimierz Czerwiński. Ważnym segmentem produkcji była galanteria. Renomowane restauracje, hotele, pizzerie zaopatrywały się u nas w śmietankę, sery, głównie mozzarellę. Po ogłoszeniu restrykcji przestały u nas kupować. Generalnie siadła nam sprzedaż. W pewnym okresie zmuszeni byliśmy  odsprzedawać blisko 15 proc. surowca po niekorzystnych cenach. Musiało się to odbić na wynikach zakładu. Ubiegły rok zamknęliśmy stratą, wszystko wskazuje, że w tym będzie podobnie. Oczywiście moglibyśmy przetrwać pół roku, może nawet dłużej, ale posiłkując się kredytami. Na ten temat dużo rozmawialiśmy z członkami spółdzielni, rady nadzorczej i pracownikami. Myślę, że wybraliśmy najlepszy z możliwych kierunków uratowania mleczarni. Pierwsze o co zapytała nas Mlekovita, to sytuacja ekonomiczna spółdzielni. Nie mieliśmy zadłużenia, niespłaconych kredytów,
słowem mamy czyste konto. Nie został też uszczuplony majątek spółdzielni. Muszę tu podkreślić pomoc prezydenta miasta, Jarosława Górczyńskiego, który umorzył nam podatek od  nieruchomości, pomógł przetrwać najtrudniejszy okres.
Gwarancje
Rozmawialiśmy z kilkoma członkami spółdzielni, rolnikami z gminy Bodzechów. Pozytywnie ocenili spotkanie z prezesem Mlekovity. Potwierdził gwarancje dotychczasowego poziomu skupu mleka i zatrudnienia załogi. Rolnicy mogą liczyć na podwyżkę oddawanego mleka o co najmniej 10 gr na litrze. Obecnie ostrowiecka spółdzielnia ma ponad stu znaczących dostawców mleka. Ma zostać utrzymana produkcja w zakładzie przy ulicy Zagłoby, choć w znacznie okrojonym asortymencie. Mlekovita gwarantuje też utrzymanie obecnego poziomu zatrudnienia. Obecnie pracuje w zakładzie
40 osób. W najlepszym okresie, zakład przy ulicy Zagłoby wykonywał 16 produktów. Nowy właściciel, chce ograniczyć produkcje do dwóch, trzech wyrobów. Przedstawiciele Mlekovity snują plany utworzenia w Ostrowcu dużej hurtowni. Bazę mają doskonałą.

Piękna karta
Spółdzielczość mleczarska ma w naszym regionie wspaniałe tradycje. Niestety, czynnych mleczarni pozostało niewiele. W ubiegłym i w tym roku w województwie świętokrzyskim zakończyło działalność kilka kolejnych zakładów. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Ostrowcu Świętokrzyskim jest jedną z nielicznych, które przetrwały zmiany gospodarcze i rynkowe oraz czasy konsolidacji. Spółdzielnia została założona przed drugą wojna światową. W 1943 roku siedzibę spółdzielni przeniesiono z Waśniowa do Ostrowca. W 1954 roku mleczarnia rozpoczęła produkcje w zakładzie przy ulicy Zagłoby, gdzie pracuje do dziś.
W oczekiwaniu na decyzje
– Obecny etap – po stosownych uchwałach, wymagana jest zgoda UOKiK. W tej sprawie złożono wniosek i oczekujemy na decyzje – mówi Adrianna Sapińska, rzecznik prasowy SM Mlekovita.
Jak czytamy we wniosku, celem koncentracji, czyli połączenia spółdzielni jest wzmocnienie ich potencjału technologicznego oraz uzyskanie lepszych wyników ekonomicznych poprzez obniżenie kosztów przerobu w zakładach przetwórczych, pełne wykorzystanie zdolności technologicznych zakładów przetwórczych, poszerzenie asortymentu produkowanych wyrobów i obniżenie nakładów związanych z reklamą i marketingiem, zapewnienie w miarę stabilnych warunków współpracy producentom mleka, co umożliwi im dalszy rozwój i poprawę jakości produkcji w gospodarstwach, obniżenie kosztów logistycznych, zapobieżenie w dalszej perspektywie ryzyku niewypłacalności i utracie miejsc pracy w OSM w związku z pogarszającymi się wskaźnikami ekonomicznymi oraz zmniejszaniem się skupu mleka. Przewidywana data dokonania koncentracji 1 lipca 2021.
Grupa Mlekovita zatrudnia obecnie ok. 5.000 pracowników w 21 zakładach produkcyjnych firmy, 32 centrach dystrybucyjnych, 138 sklepach firmowych Mlekovitka oraz w dwóch sklepach internetowych: mlekovitka.pl z szerokim asortymentem produktów i sba.com.pl z ofertą dla osób aktywnych. Mlekovita cały czas konsekwentnie się rozwija, inwestuje w nowe linie technologiczne, a w związku z tym na bieżąco, w zależności od aktualnych potrzeb, powiększa również zespół pracowników. Na jej pozycję rynkową pracuje także 15 tysięcy rolników – dostawców najlepszego surowca, bez którego nie byłaby możliwa produkcja ponad 1000 najwyższej jakości wyrobów i nieustanny rozwój asortymentu, wytwarzanego na ponad 180 liniach produkcyjnych.
– Mlekovita ściśle współdziała z szeregiem firm: dostawców surowców i półproduktów wykorzystywanych w produkcji, dostawców opakowań, rozwiązań technicznych i technologicznych oraz dostawców różnego rodzaju usług. Nieustanne inwestowanie z myślą o przyszłości, rozbudowa zakładów i linii produkcyjnych oraz systemu handlowo-logistycznego – dzięki prowadzonej działalności Mlekovita pośrednio zapewnia też pracę w swoim otoczeniu biznesowym: w firmach będących jej dostawcami i podwykonawcami – mówi Prezes Zarządu Grupy Mlekovita, Dariusz Sapiński.
– Szacujemy, że dynamiczny rozwój całej Grupy Mlekovita pozwala utrzymać się ok. milionowi osób. Co ważne, również podczas pandemii nasza firma nie zwolniła tempa, utrzymując stabilne zatrudnienie i dając utrzymanie współpracującym z nią przedsiębiorstwom – podkreśla.
Świetne wyniki, w tym historyczny poziom 5,6 mld złotych przychodów w ubiegłym roku, Grupa Mlekovita zawdzięcza w dużej mierze zaangażowanym pracownikom i dostawcom mleka. W zeszłym roku uruchomiona została pierwsza w Polsce linia technologiczna do produkcji batoników twarogowych w zakładzie w Pilicy, a także linia do produkcji mleka zagęszczonego w tubkach i kajmaku w zakładzie w Świeciu. Pomimo pandemii firma cały czas inwestuje – obecnie powstają duże inwestycje, w tym największy magazyn logistyczny w mleczarstwie o powierzchni ponad 1 hektara. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *