Będzie Dog Park w Ostrowcu Świętokrzyskim?

W wielu miastach z lokalnych inicjatyw miłośników czworonogów powstają miejsca dedykowane psim spacerom i zabawom. W Warszawie czy w Chełmie place zabaw dla psów cieszą się dużą popularnością. Ostrowiec nie jest gorszy i u nas także rozpoczęła się dyskusja, dotycząca utworzenia takiego miejsca.
Z każdym rokiem przybywa czworonożnych pupili na ostrowieckich osiedlach. Wzrasta także świadomość,co do utrzymywania zwierząt.
Od dawna wiadomo, że pies jest wiernym kompanem człowieka. W wielu domach traktowany jest jak członek rodziny. Stąd też coraz więcej firm i punktów usługowo ?handlowych, a także miejsc wypoczynku i rekreacji, posługuje się logiem ?przyjazny dla zwierząt?, gdzie właściciel może tam wejść ze swoim psem. W naszym mieście coraz bardziej widoczne są osiedlowe inicjatywy dedykowane psom i ich właścicielom, jak chociażby specjalne kosze zachęcające do sprzątania po swoich pupilach i pomagające w utrzymaniu czystości na międzyblokowych skwerach. Jednak oczekiwania właścicieli psów wybiegają dalej. Po 1 lipca, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Psa, mieszkańcy w mediach społecznościowych mocno artykułowali potrzebę utworzenia miejsca zabaw dla psów. Już wcześniej, w czerwcu radna Rady Powiatu, Agnieszka Rogalińska, wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, złożyła interpelację w tej sprawie.
-Sama jestem właścicielką psa i uważam, że to doskonały pomysł. Tym bardziej, że wzrasta świadomość mieszkańców dotycząca potrzeb zwierząt. Wiele miast podejmuje takie inicjatywy, organizując parki czy place, gdzie właściciele mogą wychodzić ze swoimi psami. Ma to wymiar edukacyjny, gdyż uczy psa przyjaznego nastawienia do otaczającego go świata ludzi i innych zwierząt, a także wpływa pozytywnie na integrację środowiska.
Myślę też, że jako samorządowcy powinniśmy wspierać potrzeby i oczekiwaniamieszkańców. Stąd też moja interpelacja dotycząca utworzenia Dog Parku była pokłosiem rozmów z właścicielami psów ?mówi radna Agnieszka Rogalińska.
Z inicjatywy mieszkańców osiedla Słonecznego odbyło się spotkanie, gdzie właściciele psów wskazali nawet teren na utworzenie psiego wybiegu.
-Właściwie to psy same wybrały sobie to miejsce. Jest tu duży teren, mogą sobie swobodnie pobiegać. Bawić się. Wieczorem przychodzi tu dużo osób na spacery z psami. Niemalże wszyscy się znają. Jednak jest problem kiedy idą przechodnie. Ludzie często się boją. A też nie wszyscy lubią, kiedy dobiegają do nich psy. Przydałby się ogrodzony teren, gdzie moglibyśmy swobodnie puścić psy ?mówi jedna z mieszkanek.
-Bardzo potrzebne jest takie miejsce, gdzie psy mogłyby się wyszaleć, wybiegać. Na spacerach, zgodnie z przepisami pies musi być na smyczy. Mój pies nie jest agresywny, więc często puszczam go tu swobodnie. Lubi ludzi i zdarza się, że do nich podbiega, a nie każdy reaguje przyjaźnie. Fajnie więc byłoby, aby stworzone zostało takie miejsce dla naszych psiaków, gdzie mogłyby biegać, nie denerwując przechodniów. Ostatnio pojawiły się na naszym osiedlu kosze na psie nieczystości. To super inicjatywa. Może więc z placem też się uda- mówi kolejna mieszkanka.
Właściciele czworonogów mają nadzieję, że w naszym mieście powstanie park dla ich pupili z prawdziwego zdarzenia, z wybiegiem, być może torami przeszkód czy innymi urządzeniami  sprzyjającymi psim zabawom. Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację radnej A. Rogalińskiej, ?w tegorocznym budżecie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski nie zabezpieczono środków finansowych na ten cel, niemniej jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, w przypadku pojawienia się dodatkowych środków, zostaną wzięte pod uwagę techniczne możliwości realizacji interpelacji?. Nie ma wątpliwości, że urządzenie parku dla psów wiąże się ze wskazaniem właściwego terenu, zaprojektowaniem tego miejsca , tak aby spełniało warunki techniczne, nie wiązało się z uciążliwościami i wpisywało się w estetykę miasta. Być może uda się zaplanować środki na ten cel w budżecie na 2022 rok, o co także zamierza interpelować radna A. Rogalińska. Podobne miejsca doskonale sprawdzają się w wielu miastach. Być może już wkrótce Ostrowiec Świętokrzyski dołączy do mapy miast przyjaznych czworonożnym pupilom.

Print Friendly, PDF & Email