Jak stracić na figurce z masy cukrowej?

W dniu 25 sierpnia 2021 r. do ostrowieckiej komendy zgłosiła się 33-letnia mieszkanka naszego miasta, która poinformowała policjantów, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła do sprzedaży figurkę z masy cukrowej. Straciła na tej transakcji 2.000 złotych.

-Za pośrednictwem komunikatora ze sprzedającą skontaktowała się osoba, która wyraziła chęć zakupu wystawionego przez nią przedmiotu ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po uzgodnieniu warunków sprzedaży 33-latka otrzymała screena dowodu wpłaty oraz link, skąd miała odebrać pieniądze. Sprzedająca nic nie podejrzewając, kliknęła na podany link, a następnie wypełniła wszystkie dane z karty płatniczej, podając między innymi: datę ważności karty, swoje hasła i kod zabezpieczający płatność z karty. Następnie została przekierowana na stronę swojego banku, gdzie zalogowała się na swoje konto. Po tym otrzymała z banku kod, który kolejno użyła. Po kilku minutach 33-latka zorientowała się, że padła ofiarą oszustów i z jej konta zniknęło blisko 2.000 złotych.

Policjanci z ostrowieckiej komendy prowadzą kilka spraw dotyczących oszustw dokonanych za pośrednictwem portali internetowych. Jak wynika z ich analizy, oszuści kontaktują się z osobami, które mają wystawione na sprzedaż różne artykuły na portalu ogłoszeniowym i wyrażają zainteresowanie ich kupnem. Kontakt ze strony rzekomego kupującego następuje poprzez jeden z popularnych komunikatorów internetowych. Sprawcy, wykorzystując łatwowierność i brak ostrożności sprzedawców, umiejętnie kierują rozmową w ten sposób, aby swoim działaniem doprowadzić do przejęcia konta i obciążenia wielu rachunków bankowych swoich ofiar.

Pamiętajmy zatem, że ostrożność, czujność i metoda ograniczonego zaufania pozwolą nam uniknąć problemów i nie stać się kolejną ofiarą oszusta. Tu chodzi o twoje pieniądze, dlatego zawsze zachowaj rozsądek i nie działaj pod wpływem emocji.

Print Friendly, PDF & Email