Deklarcje śmieciowe do weryfikacji

Już za kilka tygodni Gmina Ostrowiec Świętokrzyski dokona kolejnej już weryfikacji złożonych deklaracji śmieciowych. Za pomocą specjalnej aplikacji wyłapie rozbieżności w ilości osób zgłoszonych w deklaracjach o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami, a faktycznie zamieszkujących na danej nieruchomości.

Według obowiązujących przepisów, właściciel nieruchomości, który nie złożył deklaracji lub wykazał w niej nieprawdziwe informacje, może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości do 500 zł. Teraz jest ostatnia chwila, aby złożyć odpowiednią deklarację śmieciową lub ją uzupełnić.
– Pierwsza analiza wykonana prawie przed rokiem w ykazała, że w Ostrowcu Świętokrzyskim poza systemem, czyli bez deklaracji śmieciowej, może być około 5 tys. osób – mówi wiceprezydent Dominik Smoliński. Teraz, kiedy dokonujemy weryfikacji złożonych deklaracji w oparciu o dane mieszkańców, jakimi dysponujemy jako samorząd i wprowadzamy odpowiednie procedury, zaczyna wyraźnie przybywać osób, które składają deklaracje. 

Dane meldunkowe, czy oświatowe, pozyskane od zarządców, a także wielkość zużycia wody to tylko niektóre ze źródeł analizowanych przez specjalny algorytm, który pozwolił już na znalezienie ponad 1.100 osób, które nie złożyły deklaracji. Jeśli mieszkaniec sam dokona korekty swej deklaracji, czy złoży ją po raz pierwszy, uniknie postępowania administracyjnego, a także ewentualnych kar.
– Deklaracje śmieciową można złożyć przez platformę ePUAP, pobrać odpowiedni wniosek z naszej strony internetowej, czy wreszcie wszelkich formalności dokonać na miejscu w Urzędzie Miasta w BOI stanowisko nr 11 w Sali A – mówi wiceprezydent. Na przestrzeni ostatnich dziewięciu miesięcy aż 1.168 osób przystąpiło do systemu, unikając kar i złożyło właściwą deklaracje. Rekordziści zaś złożyli deklaracje wsteczne nawet od 2015 roku. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *