Po Cukrowni ?Częstocice? pozostała już tylko izba pamięci, ale będą nowe firmy

Szymon Smajdor ? rzecznik prasowy Krajowej Spółki Cukrowej S.A. z siedzibą w Toruniu potwierdził docierające do nas informacje, iż powodzeniem zakończyły się aukcje na zbycie nieruchomości po byłej Cukrowni ?Częstocice?. Aukcje dotyczyły działek zabudowanych o numerach 1/18 oraz 1/19, objętych prawem użytkowania wieczystego, wraz z prawem własności znajdujących się na nich budynków, budowli i urządzeń.
-Obie aukcje zakończyły się wynikiem pozytywnym. Wyłoniono nabywców tych nieruchomości ? informuje Szymon Smajdor. -Obecnie trwają formalności związane z zawarciem umów sprzedaży w formie aktów notarialnych. Skutecznie zakończone aukcje wpisują się w ciąg działań mających na celu restrukturyzację obszaru dawnej Cukrowni ?Częstocice?, co w dużej mierze przyczynia się także do podwyższenia atrakcyjności pozostałychnieruchomości Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w tej lokalizacji.
Przedmiotem licytacji były działki o powierzchni 0,5869 ha i 0,5329 ha wraz z usytuowanymi na nich budynkami magazynowymi oraz prawem do 1/5 udziału w drodze wewnętrznej, jako dojazdowej do budynków. Działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oznaczone są, jako położone na terenie obiektów produkcyjnych, składów, magazynów, na których można prowadzić usługi ogólnomiejskie. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że działki nabyły firmy ostrowieckie. Na jednej z ich utrzymana zostanie dawna działalność cukrowni w zakresie prowadzenia bazy transportowej. Tak, tak, w byłej cukrowni funkcjonowała bowiem baza transportu, a fi rma dysponowała nawet swoim taborem. Mówi się również, że na drugiej z działek może powstać tartak.
Waldemar Brociek ? kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa Krajowej Spółki Cukrowej S.A., dawną Cukrownię ?Częstocice? w Ostrowcu Świętokrzyskim mówi nam, że na jednej z sprzedanych działek stał tzw. magazyn nr 1. Budynek ten, najwyższy w zasobach byłej naszej cukrowni, został wybudowany w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Magazynowano w nim dostarczany taśmociągiem i układany w warstwach i na wielu poziomach cukier w workach 50-kilogramowych, przeznaczony do sprzedaży hurtowej. Cukier do sprzedaży detalicznej paczkowany był od razu w worki 1-kilogramowe. Do magazynu prowadziły niegdyś nieistniejące już obecnie tory, ułatwiające transport cukru drogą kolejową.
Także na drugiej z działek, wdzięcznie z racji pochyłej konstrukcji dachu nazywanej przez byłych pracowników ?kościołkiem?, usytuowany był magazyn. Ten budynek, położony nieco na wzniesieniu, wybudowano podczas drugiej wojny światowej. Magazynowano w nim wysłodki, jako produkt uboczny powstający podczas produkcji cukru z buraków cukrowych ? mówi Waldemar Brociek. ?Prowadziły do niego również dwie drogi dojazdowe.
Po dokonanych transakcjach można więc rzec, że po Cukrowani ?Częstocice? pozostała już tylko prowadzona i rozwijana przez KSC S.A. Izba Pamięci Cukrownictwa – obiekt upamiętniający historię przemysłu cukrowniczego na terenach Polski.
-W ostatnim czasie w IPC została urządzona kolejna wystawa stała, tym razem w dawnej hali paczkarni cukrowni Częstocice ? informuje nas Waldemar Brociek. -Składa się ona z kilku działów. Jedna część poświęcona jest strażom pożarnym cukrowni, w tym także działającym tam drużynom sanitarnym i obrony cywilnej. Druga dotyczy hodowli nasion buraka cukrowego oraz jego uprawie. Pozostałe części poświęcone są różnym zagadnieniom związanym z działalnością produkcyjną cukrowni. Oprócz obiektów pochodzących z różnych cukrowni są również fotografi e oraz plany i rysunki techniczne urządzeń. Dodatkowo na dwóch ekranach wyświetlane są filmy dotyczące uprawy buraka cukrowego, historii hodowli buraka cukrowego, procesu produkcji cukru w Cukrowni Werbkowice oraz duży serwis fotograficzny ukazujący Cukrownię Częstocice z końca lat 90. XX w.
Dowiedzieliśmy się, że do pomieszczenia biblioteki IPC przenoszone są sukcesywnie czasopisma i druki zwarte poświęcone różnym zagadnieniom w językach: polskim, rosyjskim i niemieckim. Oprócz wydawnictw poświęconych uprawie buraka cukrowego i cukrownictwu występują tematy związane m.in. z szeroko rozumianą techniką, chemią, przemysłem rolno-spożywczym, energetyką, elektrycznością, mechaniką, budownictwem i zagadnieniami BHP. Najstarsze publikacje pochodzą z lat 60. XIX w. W czytelni zostały przygotowane także miejsca dla korzystających z księgozbioru. Trwa także w ymiana oświetlenia w sali konferencyjnej Izby Pamięci Cukrownictwa. Wszystkie stoły wystawiennicze zyskają zasilanie, dzięki czemu będzie można do nich się podłączyć i korzystać do woli z multimediów. 

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Po Cukrowni ?Częstocice? pozostała już tylko izba pamięci, ale będą nowe firmy

  • 22 września 2021 at 20:12
    Permalink

    Smutek. UE nakładając limity produkcyjne na cukier, mleko itp. powoli wykończyła polską gospodarkę, dając nam w zamian niemieckie i francuskie markety. Zrobili z nas kolonię, rynek zbytu…gąbkę, którą można wycisnąć i jak się zużyje po prostu wyrzucić. Wszystko to oczywiście w imię demokracji.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *