Radosław Moskal na Gali Nauczyciel Roku 2021

Na Zamku Królewskim w Warszawie, po rocznej przerwie związanej z pandemią, odbyła się 19 Gala Konkursu Nauczyciel Roku 2021. Ogłoszono również wyniki, organizowanego po raz pierwszy, Konkursu Nauczyciel Jutr@. W uroczystościach brał udział Radosław Moskal -nauczyciel przedmiotów zawodowych mechatronicznych i elektronicznych w ZS nr 3, czyli popularnym THM.

Nauczycielem Roku 2021 został Dariusz Martynowicz, polonista w Małopolskiej Szkole Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach. Dwa równorzędne wyróżnienia trafiły do: Joanny Świercz – nauczycielki matematyki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 im. UNICEF w Opolu oraz Joanny Waszkowskiej – nauczycielki języka polskiego z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu. Obradom jury przewodniczył prof. Stefan M. Kwiatkowski, członek PAN.

W uroczystości wzięło udział 14 z 18 Nauczycieli Roku z lat poprzednich: Bogumiła Bąk ? 2003, Wiktor Kamieniarz ? 2004, Jacek Świerkocki – 2005, Wiesław Włodarski – 2007, Dariusz Kulma – 2008, Radosław Moskal ? 2009 (z Ostrowca Świętokrzyskiego), Marzena Kędra – 2012, Marcin Zaród ? 2013, Barbara Halska ? 2014, Katarzyna Nowak-Zawadzka ? 2015, Joanna Urbańska – 2016, Marta Florkiewicz-Borkowska ? 2017, Przemysław Staroń ? 2018, Zyta Czechowska ? 2019. Niestety z różnych przyczyn nie mogli być na uroczystości: Grzegorz  Lorek ? 2002, Danuta Konatkiewicz ? 2006, Marek Golka ? 2010 oraz Anna Sosna ? 2011.

? To, że jestem wzruszony, jest oczywiste. Przelatują mi przez głowę moi uczniowie i uczennice ? powiedział tuż po ogłoszeniu wyników jego laureat. ? Bo oni byli, są i zawsze będą dla mnie najważniejsi. Najważniejsze jest dla mnie bowiem to, co robię z moją klasą. Zawsze wierzyłem w szkołę opartą na relacjach. Wierzyłem w szkołę, gdzie uczeń jest podmiotem, wierzyłem w szkołę pełną autonomii, wierzyłem w szkołę, która rozwija kompetencje XXI wieku. Kompetencje związane przede wszystkim z życiem społecznym, kreatywnością. Chciałbym moim uczniom serdecznie podziękować, bo nawet najwspanialszy nauczyciel nie może nic, jeśli nie ma uczniów, którzy wierzą w to, co robi i to doceniają. Przelatują mi przez głowę uczennice i uczniowie, których gdzieś tam w 35-osobowej czy 40-osobowej klasie, której byłem wychowawcą, nie zauważyłem, mogłem pominąć. I chciałem ich za to bardzo serdecznie przeprosić. Starałem się zawsze być jak najlepszym nauczycielem ? mówił wzruszony Dariusz Martynowicz.

Laureatką Konkursu Nauczyciel Jutr@ została Joanna Mikusek-Przystajko, nauczycielka etyki w Społecznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kudowie Zdroju. To szczególne wyróżnienie przyznawane jest przez jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego oraz Fundację Orange. Z kolei tytuł Przyjaciel Szkoły otrzymała Anja Rubik.

Fot. Rajmund Nafalski/Głos Nauczycielski

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *