Inteligentne ogrzewanie ? sposób na niższe koszty

Sterowanie ogrzewaniem to ważna kwestia podczas chłodnych dni. Zapewnienie optymalnej temperatury wewnątrz przy jednoczesnym zachowaniu umiarkowanych kosztów było do tej pory nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza użytkownicy większych mieszkań czy domów musieli jednocześnie kontrolować nawet kilka kaloryferów w różnych pomieszczeniach. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia, a wśród sprytnych rozwiązania jest elektroniczny termostat grzejnikowy, będący częścią inteligentnego domu. To małe, niepozorne urządzenie potrafi wyręczyć nas z codziennych obowiązków i skutecznie pomóc w oszczędzaniu.

Termostat grzejnikowy ? optymalna temperatura na co dzień

Urządzenie przypomina z wyglądu klasyczną głowicę, montowaną na większości kaloryferów, którą spotkamy w każdym współczesnym domu. Różnica polega na tym, że tu niczym nie trzeba kręcić, a ustawianie temperatury odbywa się automatycznie. Oczywiście według ustalonych przez nas reguł. Podobnie jak w przypadku klasycznej głowicy, tu także sercem jest element kontrolujący temperaturę otoczeni, przy czym tu zamiast prostego kawałka metalu mamy elektroniczny chip. Do tego jest mikrokontroler i silniczek, sterujący pracą zaworu. Taki termostat reaguje nie tylko na zmianę temperatury wnętrza, ale także oblicza optymalne nastawy, tak aby ogrzać pomieszczenie najniższym możliwym kosztem.

Działa szybciej niż człowiek

Elektronika nie potrzebuje przerwy na kawę, nie śpi i nie ma obowiązków domowych, a przez to ? może w każdej chwili, z dokładnością co do sekundy, kontrolować warunki panujące w pokoju i natychmiast reagować, gdy zajdzie taka potrzeba. Dla nas, jako użytkowników, oznacza to mniejsze rachunki za ogrzewanie, bo ciepło dostarczane jest tylko wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Termostat grzejnikowy może realizować różne, ustawione wcześniej scenariusze ? na przykład obniżać temperaturę, kiedy wyjeżdżamy do pracy lub podnosić ją, kiedy szykujemy się do kąpieli. Najlepszy efekt uzyskamy korzystając nie z jednego, a kilku takich urządzeń, umieszczonych na każdym z grzejników w mieszkaniu. Oszczędność to oczywiście nie jedyna zaleta, bo nie sposób przecenić komfortu, jaki daje bezobsługowość całego systemu. Naszą rolą pozostaje jedynie zmiana nastawów żądanej temperatury ? resztą zajmie się już elektronika. Całością można sterować wygodnie za pomocą smartfona, mając podgląd naszego domu ? z każdego miejsca na ziemi.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *