Przed Dniem Wszystkich Świętych

1 listopada (Wszystkich Świętych) w tym roku przypada po weekendzie, stąd też mieszkańcy z pewnością rozłożą w czasie wizyty na grobach bliskich, co przełoży się na mniejsze natężenie ruchu przy ostrowieckich nekropoliach.
Wielu mieszkańców, korzystając z pogodnej aury, już uporządkowało nagrobki. Większy ruch także obserwowaliśmy przy stoiskach ze zniczami i wiązankami.
Na bieżąco porządkowane są również główne aleje zarówno na cmentarzu komunalnym, jak i parafialnym przy ul. Denkowskiej. Na cmentarzu komunalnym z każdym rokiem przybywa mogił. Do tej pory, od 1968 roku, pochowanych tam zostało około 22,5 tysiąca mieszkańców.
-Staramy się te prace wykonywać na bieżąco, jednak liście wciąż spadają z drzew i przypomina to, przysłowiową ?Syzyfową pracę?. Jednak jak co roku, w sposób szczególny porządkujemy aleje z liści oraz trawniki. Tydzień przed Dniem Wszystkich Świętych oraz tydzień po, a więc przez cały Czas Zaduszny, Zakład Usług Pogrzebowych rezygnuje z wykonywania prac kamieniarskich i innych cięższych zadań, skupiając się na estetyce cmentarza tak, aby mieszkańcy mogli spokojnie dotrzeć do grobów bliskich. W czasie obchodzonych świąt na cmentarzu będą usytuowane kontenery TOI, aby umożliwić osobom odwiedzającym cmentarz skorzystanie z toalety, poza toaletą stacjonarną, znajdującą się obok kaplicy. Już w weekend poprzedzający 1 listopada teren cmentarza będą nadzorować pracownicy firmy ochroniarskiej. Przez cały czas dyżury będą też pełnić pracownicy Zakładu Usług Pogrzebowych, którzy będą udzielać potrzebnych informacji oraz pomagać osobom przyjezdnym w odszukaniu grobów. Na cmentarzu będą też zamontowane kamery, które mam nadzieję, zapobiegną ewentualnym kradzieżom ? mówi Zbigniew Bień, prezes Zakładu Usług Pogrzebowych w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Prace porządkowe na bieżąco wykonywane są także na cmentarzu parafialnym przy ul. Denkowskiej. Jak potwierdza ksiądz dziekan Jan Sarwa nekropolia przygotowana jest na Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, obchodzony 2 listopada. Dzień Wszystkich Świętych będzie miał wyjątkowy charakter w parafii św. Michała. Dzieci mają wybrać sobie postać ulubionego świętego, a w niedzielę poprzedzającą dzień 1 listopada, przybyć na Mszę św. o godz. 12 w stroju wybranego przez siebie świętego. 1 listopada tradycyjnie odbędzie się modlitewna procesja na cmentarzu przy ul. Denkowskiej. Tradycyjnie także Msza św. odbędzie się w Kaplicy Cmentarza Komunalnego o godz. 13.
W weekend poprzedzający Wszystkich Świętych policjanci już ruszą z coroczną ?Akcją Znicz?. Służby mundurowe będą sprawdzać trzeźwość kierowców, sprawność aut, a także przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg i ciągów pieszych. Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim apeluje o zachowanie ostrożności zarówno w ruchu drogowym, jak i uważności przy wykonywaniu innych czynności, chociażby przy robieniu zakupów, gdyż pośpiech i roztargnienie często powoduje, że stajemy się łatwym celem złodziei.
Na ostrowieckich cmentarzach już widać, że Wszystkich Świętych coraz bliżej. Jednak umyte i przygotowane nagrobki stoją puste. Mieszkańcy rezygnują z wcześniejszego przynoszenia kwiatów i zniczy, z obawy przedkradzieżami.
-Kupiłam już wiązanki, jednak poczekam chociaż do soboty. W tym roku bardzo wzrosły ceny kwiatów, zniczy czy nawet samych wkładów. Większe, ładne wiązanki kosztują około 100 zł. Obawiam się więc, że będzie sporo kradzieży, bo ludzi zwyczajnie nie będzie stać na zakup nowych kwiatów. Jak ktoś ma kilka grobów, to spory wydatek. Kwiaty żywe utrzymują się w cenie z zeszłego roku. W marketach to koszt około 9 zł. Jednak jak przyjdzie przymrozek, to długo nie postoją -mówiła jedna z mieszkanek.
Dla sprzedawców to jedyny czas w roku, kiedy mogą zarobić. Jak mówią, na podwyżki cen na ich stoiskach wpływ mają wzrosty cen w hurtowniach.
-Nie mamy na to wpływu. Wszystko idzie w górę, benzyna drożeje. Nie mamy wielkich zarobków, a wszystko musimy opłacać i żyć też z czegoś trzeba -mówi jedna z osób handlujących. Jednak to nie kwiaty czy znicze są najważniejsze we Wszystkich Świętych i Czas Zaduszny. Najważniejsza jest pamięć o naszych bliskich zmarłych, którą możemy wyrażać także w inny sposób.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *