Jak prawidłowo żywić kota?

Opiekunowie kotów powinni dbać o to, by ich czworonożni przyjaciele cieszyli się dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Aby tak było, to muszą przede wszystkim pamiętać o przestrzeganiu odpowiedniej diety – szczególnie istotny jest tutaj rodzaj i ilość podawanego pokarmu. Jak prawidłowo karmić kota? Jak wybrać dla niego najlepszą karmę? Sprawdź!

Najlepszy pokarm dla kota – co powinien zawierać?

Żywienie kota często sprawia niemałe problemy osobom, które zdecydowały się na przygarnięcie mruczka. Najważniejsze jest to, aby wiedzieć, że jego dieta powinna opierać się na pełnoporcjowej karmie, która dostarczy kociemu organizmowi wszelkie potrzebne składniki odżywcze. 

Każdy czworonóg ma nieco inne potrzeby żywieniowe i są one uzależnione od jego wieku, wielkości, wagi, ogólnego stanu zdrowia, czy chociażby poziomu aktywności fizycznej. Jeśli jednak chodzi dorosłego i w pełni zdrowego pupila, to karma dla kota powinna składać się z przynajmniej 25% białek w suchej masie dla zwierząt aktywnych, zaś dla czworonogów mało aktywnych – minimum 33,3%. Niemniej istotne są tłuszcze – ich powinno znajdować się przynajmniej 9% w suchej masie. 

Koty podobnie jak ludzie wymagają w diecie także witamin i minerałów. Warto też pamiętać o tym, że koty po sterylizacji czy kastracji mają mniejsze zapotrzebowanie energetyczne o nawet 30%. Co więcej, w przypadku zwierzaków z różnymi chorobami czy dolegliwościami dobór właściwej karmy zaleca się skonsultować z weterynarzem, aby nie doprowadzić do niebezpiecznych niedoborów!

Prawidłowe karmienie kota – częstotliwość i porcjowanie

Opiekunowie mruczków powinni pamiętać o tym, aby podawać swoim pupilom pokarm o stałych porach. Najlepiej rano i wieczorem karmić kota mokrą karmą, zaś porcję suchej karmy pozostawić na czas, gdy nie ma nas w domu oraz na noc. Dorosłe, zdrowe i aktywne osobniki potrzebują około 60-80 kcal na każdy kilogram masy ciała. Nieco inaczej to wygląda w przypadku wyjątkowo mało aktywnych kotów – takie zwierzaki wymagają około 40-50 kcal na każdy kilogram masy ciała. Na opakowaniu każdej karmy dla kota możemy znaleźć informacje dotyczące dawkowania pokarmu, więc warto na nich bazować, choć oczywiście są to wartości przybliżone. 

Szczególnie istotne jest również to, w jakich warunkach przebiega żywienie kota. Jego miseczki zarówno na karmę, jak i wodę zawsze muszą być czyste! Warto też podawać kotu posiłek po zabawie imitującej polowanie. Ponadto pamiętajmy, aby kot miał odpowiednie warunki do spożywania pokarmu – zapewnijmy mu spokój, jak i odpoczynek po zjedzeniu karmy.

Jakich produktów nie powinien jeść kot?

Chcąc, aby kot cieszył się dobrym samopoczuciem i zdrowiem, trzeba zadbać też o to, aby nie spożywał szkodliwych produktów, a są nimi:

  • czekolada i inne słodycze,
  • mleko i produkty z zawartością kazeiny oraz laktozy,
  • cebula,
  • czosnek,
  • awokado.

Ich spożycie przez kota może doprowadzić do wymiotów, biegunek, jak i wielu innych poważniejszych schorzeń takich jak anemia. Mruczkom absolutnie nie powinniśmy podawać także surowego mięsa, ponieważ może ono zawierać niebezpieczne bakterie, wirusy czy pasożyty. 

Dodatkowo warto wiedzieć, że kot nie powinien spożywać ludzkich produktów. Mimo że istnieje wiele takich, które nie szkodzą mruczkom, to jednak należy pamiętać, że domowa dieta jest trudna do właściwego zbilansowania, dlatego najbezpieczniejszym wyjściem jest podawanie czworonogom pełnoporcjowego pokarmu.

Smakowite i smaczne karmy przygotowane z myślą o potrzebach mruczków dostępne są w ofercie sklepu zoologicznego Karma Wataha pod adresem https://karmawataha.pl.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *