Z ceramiką przez tysiąclecia

20 listopada o godz. 11, w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki, odbędą się wyjatkowe warsztaty ceramiczne.
Glina jest materiałem użytkowanym przez ludzkość od tysiącleci. Możliwość jej utrwalenia poprzez wypalenie wykorzystywano głównie do wytwarzania różnego rodzaju pojemników ? naczyń. Od okresu neolitu stosowano ją także do lepienia figurek czy paciorków, uszczelniano nią ściany i podłogi domostw. Do chwili obecnej materiał ten zyskał wiele różnorodnych zastosowań, takich jak płytki ścienne i podłogowe, dachówki, kafle piecowe, elementy izolacyjne w oprawach elektrycznych, cegły, umywalki, pisuary, muszle klozetowe czy wanny. Fragmenty wyrobów ceramicznych są najczęściej znajdowaną kategorią zabytków archeologicznych. Kształty glinianych naczyń popularnych w różnych okresach, nierzadko stały się powodem takiego, a nie innego nazwania kultur archeologicznych.
Zajęcia związane z ceramiką pozwalają na dokonanie samodzielnych prób wytworzenia przezuczestników unikalnych pamiątek. Jeśli źródłem naszej inspiracji będą formy użytkowane przez ludzi w odległej przeszłości, mamy wówczas szansę poczuć, że pomimo upływu czasu, wcale nie są nam oni obcy.
Okazją będzie spotkanie warsztatowe pod hasłem ?Z ceramiką przez tysiąclecia?, które w sobotę 20 listopada o godzinie 11.00 poprowadzi dr Andrzej Przychodni ? dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Koszt: 15 zł/osoba. Zgłosić chęć udziału w zajęciach można telefonicznie pod nr 41 260 55 50 lub e-mailowo na adres: sekretariat@krzemionki.info

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *