Po raz siódmy zamrożenie lokalnych podatków

Jak zapowiada prezydent Jarosław Górczyński, Ostrowiec Świętokrzyski po raz siódmy z rzędu nie podniesie podatku od nieruchomości. Lokalni przedsiębiorcy z entuzjazmem przyjęli ten ruch, szczególnie, że dojdzie do niego w czasach wszechobecnej drożyzny.
– Jestem po konsultacjach z częścią przedstawicieli środowisk biznesowych Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy wyrażają podzielone opinie co do funkcjonowania w sytuacji, gdy drożeją ceny nośników energii, czy paliw. Patrząc ogólnie na kondycję przedsiębiorstw funkcjonujących w naszym mieście, to najlepiej wygląda sytuacja w produkcji, niestety gorzej jest z usługami, czy też handlem. Wszyscy zgodnie jednak stwierdzili, że gest miasta polegający o niepodnoszeniu przez sześć lat lokalnych podatków był właściwym krokiem i wymierną pomocą.
Prezydent Jarosław Górczyński po tych rozmowach zdecydował o rekomendacji radnym na grudniową sesję zamrożenie siódmy rok z rzędu kwot podatków od nieruchomości.
– Rozważaliśmy też inną opcję, która uwzględniała chociażby stopień inflacji, ale ostatecznie ten scenariusz upadł- przyznaje prezydent Jarosław Górczyński. Wszystko wskazuje na to, że równocześnie zostanie wprowadzona abolicja podatkowa, która pozwoli przedsiębiorcom na dokonanie korekt w deklarowanych powierzchniach do naliczania podatków.
Zapowiedzi prezydenta Jarosława Górczyńskiego bardzo dobrze ocenili przedsiębiorcy z kluczowych ostrowieckich firm produkcyjnych.
– Polityka miasta, dotycząca niepodnoszenia podatków lokalnych, jest z naszej perspektywy przemyślanym elementem strategii miasta, które w swoim planie rozwoju chce opierać się na przyciąganiu przedsiębiorczości- uważa Szymon Czechowski, dyrektor prawny Compliance i Relacji Zewnętrznych Celsa Huta Ostrowiec. Przygotowywanie infrastruktury strefy przemysłowej, pomoc przedsiębiorcom, dobra komunikacja oraz akcje promocyjne, to obok polityki podatkowej konsekwentne i spójne działania miasta zmierzające w tym kierunku. W mojej ocenie, takie długofalowe działanie przynosi lepsze efekty również w wymiarze fiskalnym, w przeciwieństwie do podnoszenia podatków, które jest strategią skuteczną z punktu widzenia krótkoterminowych celów finansowych, jednakże byłaby krótkowzroczna i szkodliwa w dalszej perspektywie.
Celsa Huta Ostrowiec w swojej strategii rozwoju również działa w kontekście długoterminowego zaangażowania, dlatego konsekwencja i stabilizacja po stronie partnera, jakim jest miasto, ma dużą wartość dla naszej działalności.
– Trzeba spojrzeć na to co dzieje się wokół nas, gdzie ceny ciągle rosną, koszty związane z dostawami, paliwo, energia elektryczna, wszystko szybuje w górę – mówi Aleksander Panek, prezes Climatic. Ten ruch prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego jest wręcz zaskakujący, bo mało kto w tej obecnej rzeczywistości jest tak probiznesowy. Chodzi o to, aby wytworzyć przewagę nad innymi, z którymi na rynku konkurujemy. Podatki są właśnie takim kosztem dla przedsiębiorcy, który ostatecznie przekłada się na klientów. Jako przedsiębiorca tą zapowiedzią jestem wręcz zachwycony. Niższe podatki, to niższe koszty, a w konsekwencji wyższa sprzedaż. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *