Wielki kłopot z naklejkami. Ciągle bez wyroku

Naklejki, na drzwiach i szybie Biura Poselskiego Andrzeja Kryja, urosły do rangi wielkiego problemu, żeby nie powiedzieć kłopotu. W dniu 4 listopada 2021 roku nie zapadł wyrok w sprawie uszkodzenia mienia przez oskarżonych Patryka S. oraz Iwonę M. Taki wyrok nie zapadł też w dniu 6 grudnia 2021 r. Wyroku nie należy się spodziewać nawet w dniu kolejnej rozprawy, wyznaczonej przez sąd na 17 stycznia 2022 r.

W dniu 6 grudnia 2021 r., kiedy to odbyła się ostatnia rozprawa, sędzia Jolanta Iwon odczytała zeznania świadka Sylwii S., która z polecenia posła Andrzeja Kryja próbowała usunąć plakaty naklejone w czasie akcji happeningowej przez oskarżonych Patryka S. i Iwony M. Proces dotyczy zdarzenia, do którego doszło w lutym 2020 r. Oskarżeni nakleili na drzwiach i szybach Biura Poselskiego plakaty ze słynnym gestem posłanki Joanny Lichockiej i napisem: ?Pacjenci. PiS ma gest. Zamiast na leczenie raka dali 2 miliardy na TVP?. Podczas zdejmowania tych plakatów ażurowe naklejki z numerami telefonów, zostały uszkodzone.

Podczas rozprawy wyznaczonej na dzień 20 września 2021 roku poseł Andrzej Kryj powiedział, że wymianę zniszczonych naklejek zlecił firmie ze Starachowic. Praca została wykonana za kwotę 516,60 złotych. Taką fakturę przestawił prokuraturze. Wysokość tych kosztów została zakwestionowana w procesie gdyż jeden z biegłych ustalił je na dużo niższym poziomie. Zgodnie z treścią przepisu art. 5 par. 2 Kodeksu postępowania karnego, nie dające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego. W tym wypadku należałoby więc przyjąć w zarzucie kwotę niższą, a nie wyższą, bo ta niższa jest korzystniejsza dla oskarżonych. A to może oznaczać zmianę kwalifikacji prawnej czynu, który nie będzie przestępstwem, lecz wykroczeniem.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Kryj, którego drzwi i szyba Biura Poselskiego zostały uszkodzone podczas protestu, występuje w tej sprawie w charakterze świadka.

W postępowaniu sądowym obok oskarżonych oraz ich pełnomocników jako strona uczestniczyła także przedstawicielka Komitetu Obrony Demokracji.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *