Oszukani na BLIK-a

W dniu 3 stycznia 2022 r. dwaj mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego padli ofiarą oszustów internetowych. Tym razem pieniądze stracili ich znajomi.

-Jak wynika z relacji 22-latka, na jego konto społecznościowe nieznany sprawca dokonał włamania, po czym do jego 15 znajomych wysłał prośbę o pożyczkę pieniędzy –mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Niestety, dwaj znajomi zgłaszającego dali wiarę oszustowi i nabrali się przesyłając mu kod blik. W wyniku tego przestępstwa jeden z mężczyzn stracił pieniądze w kwocie 2.000 złotych, zaś drugi, myśląc również, że pomaga znajomemu, stracił 500 złotych.

Oszustwo na BLIK-a polega na tym, że cyberprzestępcy włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym, a następnie z tego konta wysyłają wiadomości do znajomych tej osoby z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu BLIK. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze swojemu znajomemu.

Policjanci zwracają się z apelem o nieprzekazywanie kodu BLIK, zanim nie upewnimy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa.

-Warto osobiście spotkać się ze znajomym lub zadzwonić i porozmawiać, czy naprawdę potrzebne są mu pieniądze –dodaje aspirant Ewelina Wrzesień. Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je. Nie otwierajmy też maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *