Czy są w Polsce kobiety prowadzące złomowiska? Tak – w naszym mieście jest Kaja!

Przez kilka ostatnich lat flagowym Discovery Channel był program ?Złomowisko PL?. Jego twórcy byli zainteresowani nawet nakręceniem odcinków w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dlaczego? Powodem było to, że właścicielką skupu złomu ?Stalkay? zlokalizowanego na terenie Starego Zakładu w naszym mieście jest urocza Kaja Jankowska- Wojteczek.

– Do nagrania nie doszło, bo wówczas byłam w ciąży- przyznaje nam Kaja.

Trzeba zaakcentować, że ostrowieckim wyjątkiem, który zainteresował twórców telewizyjnego przeboju było to, że po przekroczeniu bram hali, oddających złom powita? atrakcyjna blondynka.

– To kontynuacja rodzinnej tradycji, bo tata miał skup złomu i nadal wspólnie prowadzimy interes- mówi. Obecnie ?Stalkay? tworzą ja i moi rodzice. Wcześniej pracowałam w kilku dużych firmach produkcyjnych i miałam kontakt, z bardziej męskimi branżami. Wówczas to pojawił się pomysł, że może rzeczywiście warto postawić na skup złomu?

Jak dodaje Kaja bardzo dobrze się tu odnajduje i jej zdaniem, tak było od samego początku odkąd postawiła swe pierwsze kroki w gospodarce odpadami.

– Kiedy nie dorobiliśmy się pracownika sama potrafiłam, przełożyć przez osiem godzin nawet dwie tony złomu. Niemożliwe? A jednak. Cenię sobie też codzienny kontakt z ludźmi. Bowiem te drzwi przekracza zawsze ktoś inny- mówi.  

Są to ?złomiarze?, ale nade wszystko osoby, które podczas porządków swoich domów, czy piwnic chcą się pozbyć zgromadzonych tam przedmiotów.

– Współpracujemy też z dużymi firmami. Mamy swoje kontenery ustawione w zakładach produkcyjnych skąd odbieramy odpady- dowiadujemy się.

Zdaniem Kai, najtrudniejsze, aby odnaleźć się w tej branży było dla niej rozpoznawanie dostarczanych metali. Tutaj swym doświadczeniem pomógł tata.

– Pamiętam, że tata dał mi piłkę do metalu i kazał przecinać kolejne elementy- opowiada. Jeśli masz żółty kolor to na pewno jest mosiądz- mówił, a to coś lekkiego, więc na pewno aluminium, a z kolei obok trochę cięższy element to będzie odlew aluminiowy.

Jak słyszymy dzień na ostrowieckim złomowisku niewiele różni się od tego co zobaczyliśmy w telewizyjnym programie ?Złomowisko PL?.

– Może niektóre rzeczy były tam nieco naciągnięte, ale to codzienna, bardzo ciężka praca- usłyszeliśmy.

Ostatnio pisaliśmy dużo o elektrośmieciach i jak się okazuje firma ?Stalkay? jest jedyną, która na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego odbiera właśnie elektroodpady, a nie dość tego płaci za ich skup.

– Przyjmujemy elektroodpady od osób indywidualnych, a także od firm, ale my jeszcze za to płacimy- otrzymujemy taką informację. Każdy podmiot może liczyć na pełną dokumentację przekazanych elektrośmieci. Są rzeczy za które płacimy 10 gr. z kg, ale nawet pojawiają się takie za które możemy wydać kilkaset złotych za kilogram. W tych górnych granicach znajdują się elementy komputerów, tj. chociażby zużyte procesory.

Złomowisku z terenu Starego Zakładu oferuje skup złomu stalowego i żeliwnego.

– Skupujemy miedź, mosiądz, aluminium, brąz i ołów. Interesują nas silniki i akumulatory. Prowadzimy skup butelek zwrotnych po piwach oraz butelek po winach typu Amarena, a także puszek stalowych- czytamy w zamieszczonej na stronie internetowej ofercie.  

?Stalkay? odszedł po zmianie przepisów od skupu makulatury, po tym, jak ustawodawca uznał ją jako odpad niebezpieczny.

– Wcześniej w oddawanych odpadach papierowych tego typu znajdowały się najróżniejsze smaczki- mówi Kaja. Zarchiwizowaliśmy dokumenty dotyczące starej apteki, która znajdowała się w miejscu obecnej Galerii Łysica. Są to dokumenty z 1926 roku, kiedy została ona wpisana do rejestru handlowego, a także noty co do wysokości płaconego wówczas podatku.  Staramy się to wszystko zbierać, bo to dla nas, jako ostrowczan też wartość sentymentalna.

Na ścianach siedziby firmy zobaczymy też mnóstwo figurek, które powstały w ostrowieckich odlewniach, marki narzędziowe, są odznaczenia sprzed lat, a nawet przekazane na złom ?bagnety.

– Mieliśmy też płytę od działa samobieżnego, a także?talizman wybijany w arabskie wzory, ale było też i złoto, czy srebro- dowiadujemy się. Liczymy, że przez najbliższe lata będziemy co robić, bo z jednej strony podczas procesów produkcyjnych powstaje cale mnóstwo odpadów, a po wtóre sami coś zmieniamy w swoich domach i chcemy się pozbywać się tego, co nam przeszkadza.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Czy są w Polsce kobiety prowadzące złomowiska? Tak – w naszym mieście jest Kaja!

  • 23 stycznia 2022 at 13:32
    Permalink

    Co do zaszczytnego , trudnego i bardzo pożytecznego zawodu złomiarza znam drugą piękną Panią, która w Ostrowcu równie dodrze radzi sobie na tym polu.To Pani Renata Kowalska „Renomet Recykling”

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *