Przed nami 30 finał WOŚP! Wśród atrakcji będą ?Zbóje?!

W Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczęło się finałowe odliczanie do jubileuszowego 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego główną areną będzie dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury, ale nie tylko. Muzycznie tego dnia będą dźwięki góralskie i folkowe. Tegoroczny finał odbędzie się pod hasłem ?Przejrzyj na oczy?, a zbiórka będzie prowadzona pod kątem okulistyki dziecięcej. Celem w tym roku, jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci w Polsce – Wiadomo, że ulice miasta tego dnia wyjdzie trzystu wolontariuszy, aby kwestować- mówi szef ostrowieckiego sztabu WOŚP, Dariusz Czupryński. Imprezy w niedzielę początkowo będą skoncentrowane w Parku Miejskim, aby po południu przenieść się na dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury.

I tak na wstępie Ostrowieckie Stowarzyszenie Biegaczy „OstroBiec” i  sztab WOŚP w Ostrowcu Świętokrzyskim zaproszą już po raz piąty na bieg „Policz się z cukrzycą”. Trwają już zapisy on-line. Na 9.45 zaplanowano start biegów dla dzieci, o godz.10 biegu i marszu Nordic- Walking na 1,7 km, zaś o godz.10.30 biegu na 5,5 km. Około godz.11 winno rozpocząć się morsowanie z grupą ?Ostrowieckie Mory i Foczki? w specjalnych basenach zlokalizowanych w sąsiedztwie amfiteatru w Parku Miejskim.

W godzinach popołudniowych rozpocznie się koncert na dziedzińcu Ostropwieckiego Browaru Kultury, na którym zagrają m.in. kapela góralska ?Zbóje? z Zakopanego. Ich występy promują muzykę oraz folklor góralski prosto spod samych Tatr. Siłę tej muzyki widać w żywych reakcjach publiczności, kiedy grają znane wszystkim utwory. Na scenie pojawi się też ?koliBEER? czyli zespół wykonujący przede wszystkim folkowe utwory w nowych aranżacjach. Nie zabraknie też rapu i muzyki tanecznej, a także pokazów Dance Academy. Będzie wóz strażacki, zabytkowe pojazdy z ?Singla?.  Kulminacją będzie tradycyjne ?Światełko do nieba?, a zaraz po nim wykonanie specjalnej piosenki ?Nadzieja? powstałej specjalnie z okazji wielkoorkiestrowego grania.

– Na koncert finałowy na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury będziemy prosić przybyłych mieszkańców o podpisanie deklaracji, że są zaszczepieni- mówi szef sztabu. Chcemy w ten sposób spełnić wszelkie wymogi sanitarno- epidemiologiczne w związku z trwającą pandemią.

W dniu finału sztab WOŚP będzie zlokalizowany w PSP Nr 5 na os. Ogrody w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zaś przez cały tydzień wszystkich zainteresowanych zapraszamy do siedziby hufca ZHP w PSP Nr 4 przy ul. Polnej, gdzie można przynieść np. gadżety na licytacje.

– Wystartowały już licytacje na Allegro- mówi szef ostrowieckiego sztabu WOŚP, Dariusz Czupryński. Przedmiotów do licytacji wciąż przybywa i czekamy na kolejne aukcyjne smaczki. Sami odświeżyliśmy magazyn i robimy zestawy kolekcjonerskie związane z finałami z lat poprzednich.

Od środy ma rozpocząć się w hufcu wydawanie wielkoorkiestrowych puszek, a każdy wolontariusz o terminie zostanie powiadomiony SMS-em.

O haśle 30. Finału WOŚP

Wyraźne widzenie ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój psychofizyczny i społeczny dziecka, dlatego regularne badania ostrości wzroku są niezwykle istotne. To na rodzicu spoczywa odpowiedzialność za zauważenie pierwszych sygnałów świadczących o nieprawidłowym rozwoju wzroku, ponieważ dziecko samo nie przyzna się, że widzi niewyraźnie. Tegoroczny 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma celu zwrócenie uwagi na profilaktykę badań wzroku.

W przypadku dzieci i młodzieży każda nieprawidłowość związana z niewyraźnym widzeniem powinna być niezwłocznie skonsultowana ze specjalistą ds. ochrony wzroku. Problemy ze wzrokiem u dziecka mogą rzutować nie tylko na jego koordynację wzrokowo-ruchową, ale także rozwój intelektualny i emocjonalny, dlatego jak podkreśla dr n. med. Anna Maria Ambroziak, dyrektor naukowa Centrum Okulistycznego Świat Oka, regularne kontrole są niezbędne.

– Jeżeli nie ma podejrzeń problemów ze wzrokiem, a dziecko jest urodzone o czasie, pierwsze badanie powinno się odbyć w wieku 6-9 miesięcy, kolejne w 1-2 roku życia. Po pierwszej wizycie profilaktyczne badania wzroku powinny się odbywać regularnie co najmniej co 2 lata, a aktualne rekomendacje mówią nawet o badaniu przynajmniej raz w roku. Konieczne jest poddanie dziecka badaniu wzroku zdecydowanie przed rozpoczęciem nauki. W przypadku zdiagnozowanej wady wzroku dziecko powinno odbywać wizyty z badaniami kontrolnymi minimum raz na 6 miesięcy lub według zaleceń specjalisty. Pamiętajmy, że wczesne rozpoznanie i leczenie zaburzeń widzenia wyrównuje szanse edukacyjne i daje możliwość prawidłowego funkcjonowania w szkole, a także później, w dorosłym życiu- akcentuje dr n. med. Anna Maria Ambroziak, dyrektor naukowa Centrum Okulistycznego Świat Oka.

Fundacja WOŚP połączyła siły z Grupą Essilor i polskimi niezależnymi optykami w całej Polsce w akcji „Przejrzyj na oczy” – przesiewowe badania wzroku. Dzięki akcji rodzice i opiekunowie, po uprzednim skontaktowaniu się z salonem optycznym biorącym udział w akcji, będą mogli bezpłatnie wykonać przesiewowe badanie ostrości wzroku dziecka (dotyczy dzieci w wieku 5-18 lat). Szczegóły pod linkiem https://www.wosp.org.pl/final/30-final-wosp/program-badan-wzroku

Dodatkowo Grupa Essilor przekazuje 1500 par okularów korekcyjnych najbardziej potrzebującym dzieciom. Aby skorzystać z bezpłatnych okularów dla dziecka, należy zapoznać się z Regulaminem i sprawdzić, czy spełnia się warunki w nim zawarte.

Przypomnijmy, że celem WOŚP w tym roku, jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci w Polsce. Za zebraną darowiznę, fundacja Jurka Owsiaka zakupi między innymi: angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci, oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptofory do pomiaru kąta zeza czy urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń.

Rok temu organizacja Jurka Owsiaka zbierała pieniądze na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Łącznie udało się zgromadzić ponad 210 813 830 złotych i jak się okazuje padł kolejny rekord! Czy podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, uda się pobić tę sumę?

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *