Popyt spory, oferta mała. Auta drogie i niezbyt ciekawe

By sprawdzić, jak bardzo zdrożały używane auta, odbyliśmy spacerek po ostrowieckich komisach samochodowych. Inspiracją były zwierzenia naszego kolegi, który odłożył już gotówkę na zakup ulubionego modelu Volvo, ale okazało się, jak mówi, że odłożona kwota nie jest wystarczająca, a ceny w porównaniu jeszcze z jesienią ubiegłego roku są nazbyt wysokie. W sumie znów mu brakuje kilka tysięcy do zakupu i nadal jeździ starym Oplem?

W pierwszym komisie aut używanych najdroższe, 6-letnie BMW X6 z 3-litrowym silnikiem diesla, kosztowało 130 tys. zł, a najtańsze, 17-letni Citroen Xsara Picasso z silnikiem 1,6 diesla, 5,4 tys. zł. O dziwo, w ofercie nie było ani jednego, 5-letniego i ?młodszego? auta. To chyba symptomatyczne w obecnym czasie. Zobaczyliśmy za to dwa auta 7 ?letnie: Mercedes-Benz GLA z silnikiem 1,4 diesel za 67 tys. zł i Citroena C5 z dwulitrowym silnikiem diesla za 42 tys. zł.  Interesująco z kolei przedstawiały się ceny wybranych aut 12-letnich, z rocznika 2010. I tak, Suzuki Grand Vitara z silnikiem benzynowym 3,2 wyceniono na 39 tys. zł, BMW X1 z silnikiem benzynowym 2,0 kosztowało 37 tys. zł, a Nissan Qashqai z silnikiem benzynowym 1,6 i instalacją gazową 32 tys. zł.

W drugim komisie najmłodszym autem było 7-letnie Renault Twingo z litrowym silnikiem 1.0 i niewiele ponad 60 tys. km przebiegiem. Wyceniono je na 24 tys. zł. 9-letnie Renault Captur  z silnikiem benzynowym 1.2 wyceniono na 42 tys. zł. Pochodzące z tego samego rocznika Opel Astra IV z benzynowym silnikiem 1.4 wyceniono na 31 tys. zł. Oglądaliśmy także dwa auta z rocznika 2010. Opel Meriva z silnikiem benzynowym 1.4 wyceniono na blisko 24 tys. zł, a Volvo C30 z dieslowskim silnikiem 1.6 na 23 tys. zł. I znów na placu komisu zabrakło nam aut o żywotności poniżej 5 lat. Najstarsze auto, mianowicie 17-letnie Suzuki Swift 1.3 z benzynowym silnikiem 1.3 i ciekawym przebiegiem 97 tys. km kosztowało 14 tys. zł.

Dowiedzieliśmy się, że ze sprowadzeniem aut z zagranicy jest coraz trudniej. Produkuje się ich coraz mniej i zdarza się, że na Zachodzie auta dwu, a nawet trzyletnie kosztują prawie tyle, co nowe. ?Proszę pana spotkałem się z opinią, że za dwa, trzy lata ceny nowych aut wzrosną co najmniej dwukrotnie ? usłyszałem od mężczyzny, który w przeciwieństwie do nas naprawdę był zainteresowany kupnem auta.

Za to w minionym tygodniu, dealer aut używanych AAA AUTO poinformował nas, że kierowcy, którzy kupili auta używane rok temu w styczniu 2021 roku, mogą je teraz sprzedać drożej nawet o ponad 30 procent. W ciągu minionego roku ceny aut używanych wzrosły o 11 proc. Jednak, ktoś kto kupił w styczniu 2021 roku np. 17-letniego Fiata Punto, może z czystym sumieniem pogratulować sobie dobrej inwestycji, ponieważ teraz taki model jest droższy nawet o 40 procent!

Według dealera AAA AUTO, mediana cen bardziej popularnych modeli samochodów używanych wzrosła o 20-30 proc., np. KIA Ceed 32 proc., Hyundai i30 30 proc., Renault Laguna 29 proc., Toyota RAV4 23,5 proc., a Ford Kuga 21 proc.

-Duży wzrost cen na rynku aut używanych spowodował, że niektóre modele kosztują obecnie więcej, niż przed rokiem ? informuje Karolína Topolova, dyrektor generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO. -Jest to efekt mniejszej oferty rynkowej i wciąż dużego popytu. Niestety, taka sytuacja jest wykorzystywana przez nieuczciwych handlarzy, którzy importują z Europy Zachodniej stare pojazdy z wadami mechanicznymi, prawnymi, z przekręconymi licznikami, a nawet samochody popowodziowe. Wielu kupujących nie potrafi ocenić stanu takich aut i po ich zakupie może ponieść przykre konsekwencje.

Jak wynika z analizy AAA AUTO, wzrosty cen w przypadku niektórych modeli nie były najwyższe w Polsce. Rekord zanotowało BMW 5 na Węgrzech, którego mediana ceny wzrosła w ciągu ostatniego roku aż 67 proc. Jego mediana wieku wynosiła około 11 lat, a mediana przebiegu ponad 225 tys. kilometrów. Drugie miejsce zajął Hyundai i30 w Czechach, którego mediana ceny wzrosła od stycznia 2021 roku o 52 proc. Trzecie miejsce zajął wspomniany wcześniej Fiat Punto w Polsce ze wzrostem mediany ceny o 40 proc.

Grudzień był miesiącem o najwyższej medianie ceny na rynku aut używanych w całym 2021 roku. Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w grudniu 2021 roku w Polsce pojawiło się 182.187 ofert sprzedaży samochodów używanych, co oznacza spadek w stosunku do listopada 2021 roku o 18.654 aut. Natomiast mediana ceny aut używanych wyniosła rekordowe 23.900 zł! To kwota o 1.400 zł wyższa niż w listopadzie 2021 roku.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *