Wybuchowy tydzień

Na terenie powiatu opatowskiego policjanci zabezpieczali kilka miejsc, w których odnaleziono niewybuchy z czasów II Wojny Światowej.

-W dniu 14 marca 2022 r., na terenie gminy Tarłów, jeden z mieszkańców, podczas prac ziemnych, odnalazł niedaleko swojej posesji niewybuch. Skierowani na  miejsce policjanci potwierdzili, iż jest to pocisk pochodzący z okresu II Wojny Światowej ?mówi mł. asp. Katarzyna Czesna ?Wójcik, oficer prasowy KPP w Opatowie. W dniu 14 marca 2022 r., w godzinach porannych, 68-letni mieszkaniec gminy Lipnik powiadomił, iż podczas prac polowych również natknął się na kolejny niewybuch.  Policjanci potwierdzili fakt odnalezienia 1 sztuki.

W tym samym dniu dyżurny  KPP w Opatowie otrzymał zgłoszenie, że w gminie Tarłów podczas prowadzenia zabiegów agrotechnicznych mężczyzna odnalazł kilka niewybuchów. Na miejscu okazało się, że rolnik na swym polu ma 12 pocisków.

-Takie niebezpieczne przedmioty policjanci zabezpieczają do czasu ich  przejęcia przez saperów z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach -dodaje mł. asp. Katarzyna Czesna ?Wójcik.

Policjanci przypominają: jeśli podczas prac remontowych, ziemnych lub w innych okolicznościach znajdziemy przedmiot przypominający ?pocisk? należy zachować szczególną ostrożność. Nie wolno go podnosić, przesuwać lub w niego uderzać. Jeśli jest wykopany nie zakopujmy go ponownie, natychmiast przerwijmy pracę i oddalmy  się na bezpieczną odległość. O znalezisku powiadommy najbliższą jednostkę Policji lub dzwoniąc na numer alarmowy 112, a miejsce, gdzie się znajduje niebezpieczny przedmiot zabezpieczmy przed dostępem osób postronnych. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy zagrożone miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *