Rzymianie na Krzemionkach

Jak informuje Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Ostrowcu Świetokrzyskim w najbliższy weekend, 2 i 3 kwietnia, w Rezerwacie Krzemionki pojawią się wyjątkowi goście, a mianowicie Legio XXI Rapax.

Legion Dwudziesty Pierwszy ?Drapieżny” to jedna z największych grup odtwarzających rzymskie jednostki wojskowe na świecie. Przedstawiciele tej formacji rozbiją czasowy obóz obok pradziejowej osady w Krzemionkach. Będzie to okazja, aby m.in. zobaczyć pokaz musztry rzymskich żołnierzy i przekonać się jak wyglądało ich życie w obozie. Wspólnie z legionistami będzie można spróbować swoich sił w strzelaniu ze śmiercionośnej broni pociskowej, takiej jak scorpio czy manubalista. Chętni będą mogli poćwiczyć również rzut do celu charakterystycznym rzymskim oszczepem – pilum i innym rodzajem  pocisku nazywanym plumbatą. Miłośnicy planszówek będą mieli szansę sprawdzić, jakie gry zapewniały rozrywkę – nie tylko legionistom – w pierwszych wiekach naszej ery.
Zapraszamy więc z naszym muzeum w wyjątkową podróż do przeszłości. Przedstawiciele Legionu XXI będą na czekali na nas w sobotę i niedzielę (2 i 3 kwietnia) od godziny 9 tuż obok pradziejowej osady na terenie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki (Sudół 135a).

Udział w zajęciach z rzymskimi gośćmi: 10 zł/osobę, a bezpłatny dla zwiedzających trasę turystyczną w tych dniach.

Print Friendly, PDF & Email