Jak ciekawie ozdobić elewację domu?

Odpowiednie wykończenie elewacji domu to gwarancja eleganckiego wyglądu i ciekawej aranżacji, przyciągającej wzrok. Elewacja to przecież wizytówka domu. Materiały do zdobienia elewacji pełnią także funkcję ochronną i zapewniają dodatkowe wzmocnienie dla ścian. Jak wybrać odpowiednie produkty?

Dobór elementów ozdobnych do stylu budynku

Jeśli wykańczamy nowy dom lub chcemy odnowić starą, zniszczoną elewację, musimy odpowiednio dobrać wszystkie potrzebne materiały budowlane. Pierwszym krokiem jest określenie stylu, w jakim chcemy stworzyć nasz wymarzony dom. Wiele osób skłania się ku nowoczesności i stawia na oszczędny minimalizm. W takiej sytuacji należy zrezygnować z komponentów bogatych w detale zdobnicze. Doskonale sprawdzą się proste, geometryczne kształty, listwy i gzymsy.

Jeśli lubimy przyjemny dla oka styl dworkowy lub urokliwe domy w stylu angielskim, koniecznie musimy zadbać o odpowiedni projekt elewacji, który uwzględnia przeróżne formy architektoniczne i bogate zdobienia. Szczególnie front domu i drzwi wejściowe powinny być atrakcyjne i bogato zdobione. Domy w stylu dworkowym posiadają ganek, z kolumnami lub fasetami oraz zdobione okna, z gzymsami i łukami, aby podkreślić elegancką stylistykę.

Wybór rodzaju materiałów do wykończenia elewacji

Aby wybrać odpowiednie materiały wykończeniowe do elewacji, takie jak listwy, panele, gzymsy warto określić kryteria, według których chcemy wybierać produkty. Dom po remoncie powinien pięknie wyglądać i przyciągać uwagę, ale także posiadać trwałą, odporną na działanie warunków zewnętrznych elewację. Dobór materiałów uzależniony jest od naszych możliwości finansowych oraz  umiejętności, jeśli chcemy zająć się remontem samodzielnie. Warto także dowiedzieć się, jak konserwować i naprawiać elewację.

Do najchętniej wybieranych produktów do stosowania na elewacji należą materiały naturalne, takie jak prawdziwe drewno, cegła lub kamień. Takie produkty zwykle są dość drogie, ich montaż nie jest prosty, a dodatkowo konieczne jest wykonywanie co jakiś czas zabiegów konserwacyjnych. Ciekawą alternatywą jest sztukateria elewacyjna, wykonana ze styropianu lub polistyrenu. Nowoczesna sztukateria jest bardzo trwała, a dodatkowo odporna na czynniki zewnętrzne. Nie wymaga także żadnych metod konserwacji. Można ją kłaść na ścianach samodzielnie, ponieważ jest lekka i łatwo można ją przycinać.

Przydatne i popularne elementy ozdobne – gzymsy, listwy, bonie, panele

Gdy szukamy elementów sztukaterii wewnętrznej, mamy do dyspozycji wiele kategorii produktów. Oczywiście nie wszystkie elementy trzeba stosować jednocześnie. Warto jednak zapoznać się z ofertą producentów, aby wybrać odpowiednio do potrzeb. Najczęściej stosowane są listwy, panele i gzymsy, które można montować w różnych miejscach na elewacji.

Do dyspozycji mamy także gotowe zestawy sztukaterii elewacyjnej. Najczęściej w zestawach znajdują się elementy do zamontowania przy oknach i drzwiach, takie jak wsporniki, listwy i gzymsy. Wszystkie komponenty w zestawie są odpowiednio dobrane stylistycznie oraz dopasowane rozmiarem.

Print Friendly, PDF & Email