Mija 100 lat od odkrycia Krzemionek

Już niedługo, w lipcu będziemy świętować 100. jubileusz odkrycia pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Co zaplanowano w ramach obchodzonego jubileuszu?

Otóż, Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizuje w dniach od 16 do 24 lipca kilkudniowy akcent obchodów rocznicy tego doniosłego momentu dla historii polskiej archeologii. To będzie święto archeologów, konserwatorów zabytków  górniczych, geologów, przyrodników, organizatorów turystyki oraz wszystkich miłośników pradziejów, którzy przez lata inicjowali i wspierali działania mające na celu zachowanie i umiejętne udostępnienie unikalnego zabytku archeologicznego podniesionego w roku 2019 do rangi dobra UNESCO.

Podczas tych świątecznych dni na Krzemionkach na terenie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki odbędzie się kolejna edycja pikniku Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia, a także inscenizacja historyczna, promocje okolicznościowej monety, karty pocztowej oraz wydawnictw naukowych i popularnonaukowych, a także wernisaże wystaw i projekcje filmów archeologicznych.

Ciekawie zapowiada się Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej, którego z kolei organizację zaplanowano w dniach  od 13 do 15 sierpnia. Natomiast we wrześniu planowana jest konferencja naukowa poświęcona historii badań pradziejowego górnictwa nad Kamienną.

Patronat medialny nad krzemionkowskim jubileuszem objęła Gazeta Ostrowiecka.

Print Friendly, PDF & Email