Wielowymiarowość Piotra Lutyńskiego na rozpoczęcie Eko Ostrowiec – Art & Fashion Days

Miniony weekend był ostatnim, w trakcie którego w przestrzeniach ostrowieckiego BWA prezentowano wystawę „Osobno i razem”, którą zwiedziło blisko 1500 osób. Kolejny wernisaż zaplanowano na drugi weekend tegorocznej majówki.

Już 6 maja zostanie otwarta wystawa pt. „Wielowymiarowość” Piotra Lutyńskiego, którą będzie można oglądać do końca lipca 2022 roku. Wydarzenie w połączeniu z propozycją Galerii Fotografii MCK oraz koncertem zespołu Unacceptable name & Piotr Lutyński otworzy jednocześnie pierwszą edycję Eko Ostrowiec – Art & Fashion Days, które potrwają do 28 maja.

– „Wielowymiarowość” Piotra Lutyńskiego to kolejna ekspozycja, którą proponujemy w tym roku mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego oraz naszego regionu. Piotr Lutyński to wyjątkowa postać na rodzimym rynku sztuki i cieszę się, że udało nam się nawiązać współpracę z tym nieszablonowym twórcą. Wierzę, że przygotowywana wystawa, podobnie jak dwie poprzednie, spotka się z równie dużym zainteresowaniem, bo jest naprawdę fascynująca. Dzięki niej po raz kolejny kompletnie przearanżujemy naszą galerię w ciekawe miejsce – idealne do rozważań nad sztuką i życiem, ale także edukacji artystycznej, pobudzania wyobraźni oraz dialogu międzypokoleniowego – mówi dyrektor ostrowieckiego BWA Justyna Łada. – Cieszę się również, że tak mocnym akcentem rozpoczniemy pierwszą edycję festiwalu Eko Ostrowiec – Art & Fasshion Days, który organizujemy w maju wspólnie z Miejskim Centrum Kultury. Szczegóły tego wydarzenia przedstawimy już wkrótce.

W proponowanym projekcie autor Wielowymiarowości zastanawia się nad problemem nieuchwytności i niemożliwości opisania pełni naszych doświadczeń. Artysta pyta, czy możemy z całą pewnością powiedzieć, że rzeczy są lub ich nie ma, gdy jesteśmy świadomi nieskończoności wszechświata i naszych braków w wiedzy o jego funkcjonowaniu. Sztuka Lutyńskiego zawsze była afirmacją życia, a każde kolejne przedsięwzięcie artysty sprawdzają, czy pojęcie „życie” ma jakiekolwiek granice. W „Wielowymiarowości” skupia się na materii, z której jesteśmy stworzeni.

Wernisaż wystawy zaplanowano na 6 maja na godz. 18.00. Przed tym wydarzeniem o godz. 17.00 w Galerii Fotografii otworzona zostanie wystawa „Pocztówki z Galicji” Władysława Bogackiego, a o godzinie 19.00 w zależności od pogody na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury lub w sali wielofunkcyjnej OBK odbędzie się koncert zespołu Unacceptable name & Piotr Lutyński.

Piotr Lutyński (ur. 1962r.) – malarz, rzeźbiarz, performer, muzyk. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Jest członkiem Stowarzyszenia Otwarta Pracownia.

Wybrane wystawy: Wielowymiarowość, MCSW Elektrownia , Radom 2021, Budda, Mars i Jeleń, Bunkier Sztuki, Kraków, 2020, Abstrakcja.pl, Muzeum Sztuki Współczesnej, Ołomuniec 2018, Terytorium,  MOCAK, Kraków, 2013, Second Life, Art in General, New York, 2007, Rdzeń, Galeria Zachęta, Warszawa, 2000r.

Jego prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego, Bunkra Sztuki i MOCAK-u w Krakowie, Małopolskiej Fundacji Sztuki Nowoczesnej – Znaki Czasu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w  Białymstoku, Fundacji dla Śląska w Katowicach, Muzeum w Szamotułach, Galerii Foksal w Warszawie, Galerii Starmach w Krakowie, Galerii Muzalewska w Poznaniu, MCSW Elektrownia w Radomiu oraz u prywatnych kolekcjonerów w kraju i za granicą.

„Sztuka jest dla mnie materializacją wibracji światła, środkiem do odkrywania innych wymiarów rzeczywistości.

Ręce malarza odkrywają tajemnice materii. Jeśli sztuka istnieje, to pozwala nam odkrywać przestrzenie, których wcześniej nie widzieliśmy. Otwiera nas na nieznaną rzeczywistość, wielowymiarowość. Obraz, jak papierek lakmusowy, odsuwa iluzje. Diagnozuje ową rzeczywistość. Jeśli odkrywa inne wymiary, jak to się dzieje w przypadku Van Goga, Jacksona  Pollocka, Marka Rothko, Andrzeja Wróblewskiego czy Jerzego Nowosielskiego, to wiadomość ta może stać się udziałem całej ludzkości. Jeśli materia ma naturę niematerialną, to dobra sztuka, np. dobre malarstwo, może pomóc przekroczyć granice iluzji w ograniczeniu postrzegania materii.

Czym jest natura wielowymiarowości?

Żyjemy w świecie zbiorowego złudzenia zwanego rzeczywistością. Nasz mózg, by przetrwać, manipuluje widzeniem – ogranicza, odcina zmysły, koncentruje na głównym zadaniu – przetrwaniu.

Widzimy zaledwie kilka procent światła widzialnego. Podobnie słyszymy, czujemy, mamy wrażenie, że dotykamy materii.

Fizyka współczesna, idąc za myślą Maxa Plancka, przekonuje i potwierdza, że: materia składa się jedynie z nie materii. Zdjęcia mikrofalowego promieniowania tła, wykonane z teleskopu Hubbla dowodzą, że w początkowym stadium kształtowania się naszej galaktyki, po domniemanym wybuchu, nasza materia utworzona została jedynie na bazie wodoru i helu.

Materia ma swój rdzeń

Pływamy w oceanie elektronów i protonów, choć każdy z nas ma na ten temat indywidualne zdanie. Prawa fizyki nie są ostateczne. Malarz nie powinien być malarzem, powinien być malarstwem…”

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *