Co z MIG-iem? Są pieniądze na sam demontaż. Tylko co dalej?

Nadal trwa zbiórka Fundacji „Bo w nas jest moc” na ratowanie MIG-a z osiedla Pułanki w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak na razie udało zebrać się 12,5 tys. zł z potrzebnych 60 tys. Tymczasem w minionym tygodniu na posiedzeniu rady nadzorczej Osiedlowej Spółdzielni Mieszkaniowej, na terenie której znajduje się pomnik, stanęła uchwała w sprawie przeprowadzenia I etapu wykonania postumentu pod samolot.

Członkowie rady mieli zastanawiać się nad wyrażeniem zgody na przeprowadzenie I etapu wykonania postumentu pod samolot, polegającego de facto na wykonaniu robót demontażowych i rozbiórkowych. Szacuje się wstępnie, że koszt takich działań udałoby się spiąć kwotą 23.124 zł. z czego część środków pochodziłoby ze zbiórki Fundacji „Bo w nas jest moc”, a pozostała cześć z funduszu na remonty OSM.

Z tego co udało nam się ustalić ten scenariusz nie przypadł do gustu wszystkim członkom rady, pojawiały się bowiem pytania, czy środki ze zbiórki mogą zostać przeznaczone tylko na demontaż samolotu, bowiem w całej uchwale nie było w ogóle mowy co do kolejnego etapu działań dotyczących umiejscowienie MIG-a na nowym postumencie.

Pytany przez nas prezes Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Marek Zaręba odpowiada nam wprost, że za wcześnie mówić, o jakimkolwiek ze scenariuszy, bowiem z uwagi na sytuację rynkową, bardzo trudno jest znaleźć firmę, która w rozsądnej kwocie przeprowadzi jakiekolwiek prace przy pomniku.

Wiele wskazuje na to, że na jakiekolwiek działania po prostu poczekamy, choć musimy pamiętać o zaleceniach ekspertyzy technicznej konstrukcji wspornej samolotu, z który wynika konieczność zdemontowania samolotu i wykonania nowej konstrukcji wspornej z uwagi na brak możliwości dalszego bezpiecznego użytkowania.

Przypomnijmy, że myśliwiec MiG-17 PF stoi dumnie na postumencie na osiedlu Pułanki od 1984 roku. Samolot ustawiono, wysiłkiem ówczesnych pasjonatów lotnictwa, hutników i inżynierów, by upamiętnić poległych w czasie II Wojny Światowej polskich lotników, ale także po to, by upamiętnić ówczesnym zwyczajem 40-lecie PRL. W kolejnych latach samolot wpisał się jednak w przestrzeń osiedla i miasta. Jest miejscem spotkań i charakterystycznym punktem dla przejeżdżających przez nasze miasto podróżnych.

Organizatorem zbiórki jest Fundacja „Bo w nas jest moc”. Do akcji ratowania samolotu można  włączyć się online: https://pomagam.pl/ratujmymiga lub wysyłając przelew tradycyjny:

Fundacja „Bo w nas jest moc”, ul. Żurawinowa 2, 27-400 Ostrowiec Św.

Numer subkonta w Pekao S.A. 50 1240 5035 1111 0011 0898 4834

IBAN: PL, SWIFT: PKOP PL PW

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.