Helikoptery mogą już lądować!

Zakończyły się prace związane z budową lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W miniony czwartek lecznica zgłosiła gotowość do pełnienia 24 -godzinnego dyżuru dotyczącego przyjmowania ratowniczych śmigłowców, o czym poinformował dyrektor szpitala Tomasz Kopiec.  Lądowisko zostało wpisane do ewidencji w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Budowa lądowiska ruszyła w lutym 2021 roku. Wtedy też podpisano umowę z wykonawcą. Termin zakończenia prac planowany był na koniec listopada 2021 roku, jednak problemy związane z brakiem materiałów do konstrukcji oraz brakami kadrowymi wywołanymi trwającą pandemią, spowodowały opóźnienia w realizacji inwestycji.

Jak podkreśla starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, na to zadanie powiat pozyskał środki w wysokości 5 milionów złotych z Funduszu Inwestycji Lokalnych, które w całości pokryły szacowany koszt  inwestycji.

-Lądowisko przeszło wszystkie odbiory techniczne i jest gotowe do przyjmowania helikopterów ratunkowych. Bardzo mnie cieszy, że udało się sfinalizować tę inwestycję. Uroczyste otwarcie lądowiska planujemy pod koniec maja br – mówi starosta Marzena Dębniak.  

Budowa lądowiska stała się warunkiem dla funkcjonowania nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Bez lądowiska, zgodnie z wymogiem Ministerstwa Zdrowia SOR nie otrzymałby kontraktu i traktowany byłby jak zwykła izba przyjęć, na czym wiele straciłby ostrowiecki szpital.

Lądowisko jest usytuowane na dachu szpitala w skrzydle Bloku „C” z nadbudowaną windą i klatką schodową w skrzydle „D”.  Na lądowisku już mogą lądować helikoptery oraz lekkie śmigłowce wojskowe. Dzięki temu skróci się czas oczekiwania i udzielania pomocy pacjentom z zagrożeniem życia. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *