Wystartował tydzień bibliotek

XIX edycja ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.
Hasło tegorocznej edycji zostało zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, odnosi się do biblioteki jako mikro i makro kosmosu jednocześnie.
Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, za ledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum.


Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty (z Johnem D. Barrowem? ze Stephenem Hawkingiem?) lub wyimaginowany (z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa?).
Jest jeszcze jeden wymiar owego bibliotecznego Universum: tu zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu można szukać odpowiedzi na pytania o literaturę i fizykę kwantową, o historię świata i wędkarstwo, o zmiany klimatyczne i twórczość El Greco. I żadne z tych pytań nie będzie głupie. Żadne nie pozostanie bez odpowiedzi.
Cały świat w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki. W Miejskiej Bibliotece Publicznej mieszczącej się w Ostrowieckim Browarze Kultury w ramach Tygodnia Bibliotek znajdą się m.in. lekcje biblioteczne „Lucyna Krzemieniecka i świat jej książek” 9, 11, 13 maja. Z kolei 10 maja zaproponowano zajęcia „Odkrywamy świat- elementy sensoryki”, zaś o godz.17 TIK. W czwartek 12 lipca w godz. 10-12 nie obejdzie się bez kreatywnych zajęć lingwistyczno- literackich pod głównym hasłem „Biblioteka- świat w jednym miejscu”. 13 i 14 maja zaplanowano z kolei Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży i dzieci (odpowiednio: 13.05 godz.15, 14.05 godz.11). Całość spointują sobotnie wędrówki w ramach nocnego zwiedzania OBK od godz. 20. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.