Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz to zawód, który większości z nas wydaje się prestiżowy. Nie ma się temu, co dziwić, bo notariusze cieszą się dużym szacunkiem i poważaniem wśród społeczeństwa. Poza tym dobrze zarabiają. Nie każdy jednak wie, czym dokładnie zajmuje się notariusz. Niestety, jego praca do łatwych nie należy. Wymaga ogromnej wiedzy, skupienia, jak również cierpliwości i wyrozumiałości. Dobrze byłoby więc bliżej przyjrzeć się temu, jaki zakres obowiązków posiada notariusz.

Intercyza małżeńska

Raczej nikogo nie zdziwi to, że notariusz zajmuje się przygotowaniem tak zwanej intercyzy małżeńskiej. Wbrew pozorom, decyduje się na nią coraz więcej par. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że intercyza może nie tylko ograniczać, ale również i zwiększać ustawową wspólność majątkową małżonków. Narzeczeni muszą więc dobrze zastanowić się nad tym, czy chcą podpisać intercyzę oraz nad tym, jaki miałaby ona przybrać kształt. Akt notarialny zostanie sporządzony zgodnie z życzeniem przyszłych małżonków w kancelarii notarialnej.

Kupno bądź sprzedaż nieruchomości

Z usług kancelarii notarialnej korzystają również ludzie, którzy są zainteresowani kupnem bądź sprzedażą nieruchomości. Jak bowiem powszechnie wiadomo, taka umowa kupna-sprzedaży musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. W przeciwnym bowiem razie będzie ona po prostu nieważna. Ważne jest to, aby dopełnić wszelkich formalności, których wymaga prawo. Nikt z nas nie chce przecież, aby okazało się, że zakupione mieszkanie w świetle prawa nie należy do nas. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do treści aktu notarialnego, konsultujemy je na bieżąco z notariuszem. Pamiętajmy też o tym, że ze sporządzeniem takiego aktu powiązane są niemałe koszty. Niemniej jednak, dzięki skorzystaniu z profesjonalnych usług notariusza, możemy być spokojni o to, że umowa kupna-sprzedaży będzie ważna w świetle obowiązującego prawa.

Co jeszcze należy do obowiązków zawodowych notariusza?

Do obowiązków zawodowych notariusza należy także sporządzanie testamentów. Poza tym, wsparcie takiego prawnika jest nieodzowne w wielu sprawach spadkowych. Bez względu na to, z jaką sprawą udajemy się do notariusza, musimy pamiętać o tym, aby mądrze go wybrać. Pomocne może okazać się poczytanie opinii na temat poszczególnych notariuszy działających w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Liczmy się jednak z tym, że czas oczekiwania na spotkanie z doświadczonym i szanowanym notariuszem może być dość długi. Na spotkanie zdecydowanie lepiej umówić się telefonicznie niż mailowo.

Jeżeli podczas spotkania okaże się, że notariusz nie wzbudza naszego zaufania, nie korzystajmy z jego usług. Bardzo ważne jest bowiem to, aby mieć pełne zaufanie do swojego notariusza. W przeciwnym bowiem razie nasza współpraca nie będzie układała się harmonijnie. Miejmy na uwadze także to, iż niektóre opłaty notarialne są stałe. Najprawdopodobniej nie uda nam się więc zaoszczędzić. Warto jednak zorientować się w kwestii tego, ile kosztuje indywidualna porada notarialna.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.