Jak myć okna, żeby nie było smug? Poradnik

Brudne okna są tym ważnym elementem, który kształtuje opinię o wnętrzach. Precyzyjne czyszczenie okien w taki sposób, by nie pozostawały na nich smugi tak naprawdę jest dość trudnym zadaniem do realizacji, gdyż nawet mimo dużych wysiłków na szybach mogą pozostawać nieprzyjemne ślady. Z tego artykułu dowiesz się o tym, jakich detergentów i urządzeń potrzebujesz, by myte przez Ciebie okna pozostawały kryształowo czyste.

Jak przygotować się do mycia okien?

Przed bezpośrednim przystąpieniem do mycia dużych okien Lublin, należy przygotować się do tego procesu:

 • Przygotuj przestrzeń. Usuń niepotrzebne przedmioty i zdejmij zasłony. Nic nie powinno przeszkadzać w sprzątaniu;
 • Przygotuj sprzęt do czyszczenia i roztwór czyszczący;
 • Aby szybko i czysto wyczyścić plastikowe okna z zewnątrz, weź osobne wiadro i szmatkę, a także mop, aby móc dostać się do trudno dostępnych zakamarków;
 • Zabezpiecz wszystkie przygotowane przedmioty, aby nie spadły.

Jak dokładnie umyć okna bez smug: instrukcja krok po kroku
Jeśli chcesz uzyskać kryształowo czyste szkło, należy przestrzegać kolejności jego czyszczenia, która przedstawia się w taki oto sposób:

 • Wytrzyj parapet i ramę suchą ścierką;
 • Bez użycia jakiegokolwiek płynu oczyść plastikowe okna z kurzu suchą gąbką;
 • Zwilż szybę, a następnie usuń brud korzystając ze ściągaczki;
 • Nałóż środek czyszczący i usuń pozostałości brudu za pomocą chusteczki lub serwetki;
 • Spłucz pozostałości detergentu i osusz okno;
 • Spryskaj czystą szmatkę pastą do szkła i wypoleruj powierzchnię.

Jak uniknąć błędów podczas mycia okien?

Jeśli naprawdę chcesz, aby Twoje okno lub lustro było pozbawione smug, wyczyść je od góry do dołu. Ponieważ detergent spłynie, wykorzystaj to na swoją korzyść i pozwól mu kapać na miejsca, których jeszcze nie umyłeś. Zacznij od góry i przechodź w dół, aby uniknąć pozostawiania zacieków i smug na powierzchniach szklanych, które są już idealnie czyste. Żeby na oknach po ich umyciu nie pojawiały się plamy i zacieki, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

 • Kupować środki czyszczące wyłącznie po dokładnym zbadaniu ich składu. Tylko poprawnie dobrany detergent może myć szkło i ramę nie uszkadzając ich;
 • Nie można stosować do szybkiego mycia okien środków, które nie są przeznaczone do tego celu. Płyn do mycia naczyń trudno usunąć z powierzchni szkła, natomiast proszek do prania może uszkodzić powierzchnię;
 • Zbyt duża ilość detergentów pozostaje na szkle, jest trudna do usunięcia, a więc przeszkadza dokładnemu umyciu szkła;
 • Nie zaleca się mycia okien bez zdejmowania firanek i zasłon;
 • Warto stosować do mycia specjalną szmatkę z mikrofibry: dobrze usuwa środki czyszczące, a dodatkowo nie pozostawia śladów na szkle.

Jeśli myjesz okna po raz pierwszy w życiu, zdecydowanie będziesz mieć do czynienia z wieloma problemami. Jednak z biegiem czasu i doświadczeniem (stanie się to już po 2-3 myciach) uda Ci się osiągnąć naprawdę kryształowy połysk szyb okiennych!

Uważa się, że dokonywać mycia okien w Białymstoku należy w ciepłą i słoneczną pogodę. Takie podejście jest poprawne tylko częściowo, gdyż owszem, słoneczna pogoda doskonale nadaje się do umycia okien od wewnątrz. Jeśli zależy Ci na naprawdę doskonałym połysku, od zewnątrz okna najlepiej jest umyć w pogodę pochmurną i bezwietrzną: wtedy woda i detergenty nie będą zbyt szybko wysychać na szkle i umożliwią precyzyjne mycie okna po remoncie i polerowanie jego powierzchni. 

 Po zakończeniu mycia okien zastosuj specjalny środek chroniący szkło przed kroplami wilgoci. Takie rozwiązanie eksperci zalecają stosować wszystkim tym, którzy zamieszkują na dolnych piętrach. Anti deszcz to specjalna powłoka polimerowa do szkła, która tworzy warstwę wodoodporną, po której krople błyskawicznie spływają do dołu, nie pozostawiając po sobie śladów na szkle. Nakładać środek na szkło należy od razu po jego umyciu.

Myjki do okien i inne tajniki doskonałego umycia szyb

Doskonałe mycie okien umożliwia także nowoczesny sprzęt. Na przykład, zamiast mycia okien gazetami można wykorzystać przeznaczoną do mycia okien parownicę Karcher. A jeśli mieszkasz na wysokim piętrze, warto zamówić usługę alpinistycznego mycia okien. Nowoczesne urządzenia do mycia okien dobrze radzą sobie nawet z potężnymi zanieczyszczeniami, a dodatkowo są łatwe w obsłudze. Dobrze sprawdza się także mycie okien mopem parowym.

Mycie okien w ciąży, jak również przez osoby chore zdecydowanie nie jest zalecane, nawet jeśli posiadasz myjkę do okien. Tym bardziej że obecnie istnieje możliwość skorzystania z fachowej pomocy w tej kwestii. Firmy zatrudniają ekspertów, którzy dokładnie wiedzą, jak myć okna, żeby nie było smug, a jeśli wpiszesz w Internecie frazę “mycie okien cennik 2022” lub “ile kosztuje mycie okien prywatnie”, zostaniesz przyjemnie zaskoczony: mycie wysokich okien i inne usługi tego typu są dostępne prawie dla każdego! Zamów usługę mycia okien Rzeszów i zapomnij na zawsze o wyszukiwaniu odpowiednich proporcji do mycia okien octem i innych naprawdę mało skutecznych sposobach! 

Print Friendly, PDF & Email