Dziś przelano 9,45 litrów krwi (zdjęcia). Jutro Żywy Znak Polski Walczącej. Ostrowczan pamięć o Powstaniu Warszawskim

W poniedziałek, 1 sierpnia, na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim zostanie utworzony w „Godzinę W” Żywy Znak Polski Walczącej. Jego tworzenie rozpocznie się na płycie Rynku o godz. 16.00. O godz. 17 minutą ciszy ostrowczanie oddadzą cześć walczącej Warszawie, a następnie wspólnie odśpiewają hymn narodowy.

Dziś, w niedzielę, prowadzona była natomiast akcja „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”. Można było oddać krew w Domu Parafialnym Michael w Ostrowcu Świętokrzyskim. 21 osób oddało w sumie 9,45 litrów krwi. Akcję po raz kolejny Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci przy wsparciu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ostrowczanie zgromadzeni na spowitym w biało-czerwone barwy Rynku co roku mówią, że dla nich to wielki zaszczyt uczestniczyć w akcji. Bierze w niej udział także sporo dzieci i młodzieży, dla której te wyjątkowe spotkania w centrum miasta są prawdziwą, żywą lekcją historii. To także dowód na to, że pamiętaliśmy, pamiętamy i będziemy pamiętać po wsze czasy o bohaterach Powstania Warszawskiego bez względu na to, czy jesteśmy hutnikami, nauczycielami, kibicami lub sportowcami KSZO, czy też dziennikarzami. Nie podzielą nas w tym żadne polityczne waśnie, bo nic tak, jak wspólna historia nie łączy pokoleń. Świadczy o tym chociażby fakt, że Żywy Znak Polski Walczącej tak chętnie ustawiają dziadkowie, jak i wnukowie, a nigdy wśród nich nie zabrakło zuchów i harcerzy.

Pamięć o bohaterach walczącej Warszawy jest również inspiracją dla nowych pokoleń w drodze do sukcesów i stawania się pięknymi ludźmi. Tacy właśnie 78 lat temu tacy wspaniali ludzie w stolicy dokonali zrywu niepodległościowego, by przywrócić całej Polsce wolność. Bezapelacyjnie, pamięć o 63 dniach Powstania Warszawskiego jest naszym obowiązkiem. 

Niezwykła jest również prowadzona w ramach akcji zbiórka krwi. Szpitalne banki krwi w całym województwie narzekają na jej brak. To wszystko stanowi o sile współczesnego patriotyzmu.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *