Idą do Matki Bożej na Jasną Górę (zdjęcia)

Wczesnym rankiem około stu pątników z ostrowieckich parafii wyruszyło na Jasną Górę, by przed ołtarz Matki Bożej zanieść prośby i podziękowania. Jest to już 39 pielgrzymka, która wymaszerowała z Ostrowca Świętokrzyskiego. Tradycyjnie wymarsz poprzedziła uroczysta Eucharystia w kolegiacie św. Michała Archanioła z błogosławieństwem księdza dziekana dekanatu ostrowieckiego Jana Sarwy oraz z udziałem wicedziekana ks. Dariusza Kowalskiego i księży proboszczów ostrowieckich parafii. Pątnicy idą w dwóch grupach – złotej i błękitnej.

Tegorocznym hasłem, z którym idą pielgrzymi diecezji sandomierskiej jest przesłanie: Maryja znakiem nadziei i pokoju. Pielgrzymi idą w upale, lecz ze śpiewem na ustach, z radością w duszy i ufnością w sercu.

-Idziemy z nadzieją w sercu, że to co dzieje się wokół nas, to co jest złe i niedobre, zakończy się. A jednocześnie będziemy błagać, Matkę Bożą, Maryję o pokój na świecie i na Ukrainie oraz pokój w naszych sercach. Aby pokój zapanował dookoła, najpierw musimy mieć go w swoim sercu – mówi dyrektor ostrowieckiej pielgrzymki ks. Krystian Kusztyb z parafii św. Jadwigi Królowej. – W tym roku mamy duże wsparcie z Fundacji „Anielskie Skrzydła”, która ufundowała nam koszulki pielgrzymkowe, czapki, a także posiłeki. Trwa czas pandemii, stąd zarówno noclegi, jak i wyżywienie jest wielką niewiadomą, dlatego „Anielskie Jadło” z nieba nam spadło.

Pielgrzymi będą szli przez dziewięć dni. Pokonają pieszo 250 kilometrów. Średnio dziennie będą przemierzać 30 kilometrowe odcinki. Tylko jeden dzień jest nieco cięższy, gdyż jest to ponad 40 kilometrów. Niektórzy idą już po raz kolejny i nie wyobrażają sobie, jak mogliby nie pójść, nie podziękować Matce Bożej za otrzymane łaski i prosić o błogosławieństwo na cały kolejny rok.

-Chcemy prosić Matkę Bożą o błogosławieństwo i potrzebne łaski, dla nas, dla naszych rodzin, ale też dla naszego kraju, bo przyszło nam żyć w trudnych czasach – kolejna fala pandemii i wojna na Ukrainie, która budzi niepokój i przerażenie. Będziemy prosić Jasnogórską Panią o pokój, o zdrowie dla najbliższych i pomyślność – mówiła jedna z pątniczek

Wśród pielgrzymów są tacy, którzy idą po raz pierwszy – 12 -letni Leon maszeruje razem z mamą. Jak mówi nie straszny mu upał i wierzy, że da radę. W sercu niesie osobiste intencje. Niektórzy będą dołączać do pielgrzymki przez kolejne dni. Przed Jasnogórski Obraz Matki Bożej wszyscy dotrą 12 sierpnia, wtedy też o godzinie 9.30 odbędzie się Msza św. w intencji pielgrzymów z diecezji sandomierskiej.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.