Dofinansowanie do kosztów pochówku

Oszuści nie silą się na oryginalność i jak się okazuje, czeszą forsę stosując stare pomysły. Tak właśnie się stało w dniu 24 sierpnia 2022 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim, kiedy to w mieszkaniu starszych osób zjawił się pan, który powiedział, że z uwagi na podeszły wiek należy się właścicielom mieszkania dofinansowanie z Unii Europejskiej na koszty pochówku.

-Podczas rozmowy oszust namówił 81–latkę do okazania pieniędzy, jakie posiada w domu, a następnie wykorzystując nieuwagę domowników ukradł 15.000 złotych –podała podkmi9srze Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim.

To zdarzenie bardzo przypomina to, co miało miejsce w dniu 21 lutego 2022 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Iłżeckiej, kiedy to 85-latek w rejonie swojego bloku został zaczepiony przez mężczyznę, który podał się za urzędnika i zaoferował seniorowi pomoc przy załatwieniu pieniędzy z dotacji unijnych.

-Tak się złożyło, że 85-latek opiekował się chorą żoną, dał więc wiarę oszustowi i nawet zaprosił go do swego mieszkania –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień. Po drodze oszust wypytywał 85-latka o zgromadzone przez niego oszczędności. Kilkukrotnie zadał mu pytanie, czy posiada odłożone pieniądze na pogrzeb? Będąc już w mieszkaniu poprosił najpierw o okazanie dokumentów przez domowników, a następnie odłożonej przez nich gotówki. Zmanipulowany senior pokazał mu swoje oszczędności, po czym odłożył je na stoliku w sąsiednim pokoju. Po chwili oszust pod pretekstem zobaczenia widoku z okna wszedł do tego pokoju, zabrał leżące na stoliku pieniądze i oddalił się w nieznanym kierunku. Łącznie senior i jego żona stracili pieniądze w kwocie 34.000 zł.

Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą lub są zapraszani do mieszkania, bądź telefonują do nich, podając się także za członków rodziny lub znajomych.

-Nie wpuszczajmy nieznanej osoby do swojego domu –apeluje podkomisarz Ewelina Wrzesień. Nigdy nie pokazujmy zawartości swojego portfela osobie nieznanej. Sprawdzajmy tożsamość rzekomych urzędników lub pracowników ekip spółdzielczych lub gazowników. Nigdy nie pokazujmy swoich oszczędności oraz miejsca, w którym przechowujemy wartościowe rzeczy. Jeśli przez telefon rozmawiamy z osobą podającą się za krewnego sprawdźmy, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajmy o tym fakcie Policję osobiście lub telefonicznie pod numerem 112.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.