83. rocznica wybuchu wojny. Wystawa „First to fight” na „Przystanku Historia”

Wystawę o działalności polskich żołnierzy w różnych zakątkach świata można oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Przy ul. Warszawskiej 5 dostępna jest ekspozycja pod tytułem „»First to fight«. Polacy na frontach II wojny światowej”. Na planszach omawiane są między innymi takie tematy jak bitwa o Anglię, walki w Tobruku czy obecność naszych żołnierzy na Bliskim Wschodzie.

Wystawa składa się z 40 bogato ilustrowanych plansz z informacjami. Prezentują one fotografie ukazujące Polaków na frontach II wojny światowej, plakaty, mapy czy kalendarium najważniejszych wydarzeń. Ekspozycja oddaje hołd siłom zbrojnym RP walczącym zarówno w kraju, jak i na obczyźnie u boku żołnierzy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Francji, Nowej Zelandii i Południowej Afryki. Przypomina też o trudnym losie tych, którym przyszło walczyć poza polskimi siłami zbrojnymi w formacjach stworzonych przez Związek Sowiecki i w pełni podporządkowanych dowództwu sowieckiemu.

Na wystawę „»First to fight«. Polacy na frontach II wojny światowej” w CE IPN „Przystanek Historia” w Kielcach zapraszamy od 1 września do 21 października 2022 roku.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.