Przed nami kolejne spotkania z naszymi artystycznymi ambasadorami

Jacek Podsiadło, Maria Zdybska oraz Klaudia Sadło to kolejni bohaterowie odbywającego we wrześniu w Ostrowcu Świętokrzyskim Festiwal Sztuk „BrowArt”, wspólnego przedsięwzięcia Miejskiego Centrum Kultury, Biura Wystaw Artystycznych oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Przypomnijmy, że ideą wydarzenia są spotkania skupione wokół sztuk wizualnych, literatury, tańca, muzyki, teatru i kina.
– Chcemy zaprosić do udziału mieszkańców z różnych grup wiekowych. Zaś bohaterami będą osoby pochodzące z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic, a które obecnie są artystycznymi ambasadorami naszego miasta – wyjaśniała prezentując przesłanie festiwalu „BrowArt”, dyrektor BWA Justyna Łada.


I tak już w piątek Miejska Biblioteka Publiczna zaprosi do swoich wnętrz o godz. 18 na spotkanie autorskie z Marią Zdybską. Autorka, która pochodzi z magicznego świętokrzyskiego, mieszka w zaczarowanym Krakowie, ale w jej żyłach zamiast krwi płynie morska woda. Pisze fantastykę inspirowaną wiedzą o mitologicznych symbolach i wzajemnym przenikaniu się motywów wspólnych dla różnych kultur. Pasjonuje się windsurfingiem, muzyką alternatywną i podróżami – im dalej na północ tym lepiej. W 2017 r. debiutowała w wydawnictwie Genius Creations powieścią fantasy „Wyspa Mgieł” otwierającą trylogię „Krucze serce”. (Nowe wydanie: 2019, Wydawnictwo Inanna). Druga część serii pt. „Jezioro Cieni” ukazała się w 2019 r.


W sobotę o godz.10 i 15.30 zapraszamy na warsztaty z choreografem i tancerką Klaudią Sadło, która popularność zdobyła dzięki programowi „You Can Dance” i występom w Egurrola Dance Studio. Obecnie m.in. związana jest z ostrowieckim „Progresem”, od której wszystko się dla niej zaczęło, ale nie tylko, bowiem ostatnio na scenie wspiera tanecznie m.in. Julię Wieniawę. Na godzinę 18 we wnętrzach BWA zaplanowano specjalny taneczny pokaz.
O godz. 19 w Sali wielofunkcyjnej OBK rozpocznie się koncert “Słup ze słów” będący fuzją poezji Jacka Podsiadły oraz autorskich piosenek Jacka Kleyffa. Fragmenty indywidualnej twórczości każdego z nich chwilami prezentowane są jako formy samodzielne i oddzielne, chwilami zaś splatają się ze sobą w nową całość. Jacek Podsiadło pochodzący z Szewny to poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz radiowy, felietonista; zwany także poetą buntu, kontestatorem. Jeden z najpopularniejszych poetów formacji „BruLionu”. Laureat licznych nagród literackich, pięciokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2015 r. otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” za całokształt twórczości. Jego wiersze tłumaczono m.in. na język angielski, niemiecki, słowacki, słoweński czy ukraiński. Na scenie towarzyszyć mu będzie Jacek Kleyff – jak sam o sobie mówi – rzemieślnik precyzji słowa w danym wzruszającym momencie życia… i tworzenia muzyki.
Drugi tydzień festiwalu „BrowArt” uzupełnią warsztaty scenograficzno-kostiumowe z Bartłomiejem Kotem i Marleną Kot.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *