Konflikt z byłym trenerem zażegnany. Czy poprawiła się sytuacja KSZO 1929?

Nasz klub piłkarski może mieć nawet siedmiu członków zarządu. KSZO 1929 wykreślił ze statutu działalność gospodarczą. Odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia KSZO 1929, poświęcone zmianom w statucie stowarzyszenia.

Do głównych zmian należy wykreślenie ze statutu możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. Jak informuje prezes Piotr Chorab, nigdy taka działalność nie była prowadzona w klubie, a teraz krępuje pewne możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych.

Rozszerzono także możliwość powoływania członków zarządu do 7, w tym prezesa, wiceprezesów i sekretarza. Prezes poinformował, że członkowie zarządu, oprócz niego, nie pobierają jakiegokolwiek wynagrodzenia.

Wprowadzono również symboliczną składkę członkowską po to, by zweryfikować liczbę członków. Zdarzało się, że na walnych zebraniach walnych pojawiło się ich ponad stu, gdy tak naprawdę ich liczba wynosiło co najwyżej kilkunastu. Taki zabieg ma też zintegrować członków, którzy dzielić się będą na zwykłych, wspierających i honorowych.

Najprawdopodobniej niebawem dojdzie do kolejnego zebrania walnego stowarzyszenia KSZO 1929, który uzupełni skład zarządu klubu.

***

Prezes KSZO 1929 Piotr Chorab podkreśla, że krok po kroku realizowane są cele, które zostały nakreślone w chwili obejmowania przez niego władzy w klubie.

Po pierwsze udało się zachować trzon zespołu, a także zasilić ich piłkarzami związanymi w przeszłości z KSZO 1929, jak Damian Mężyk, Fabian Burzyński, czy Kamil Bełczowski. Klub ma także napastnika z prawdziwego zdarzenia – Konstiantyna Czernija, który w 6 meczach zdobył dla KSZO 1929 trzy gole. Celem jest przede wszystkim utrzymanie w III lidze, a także zajęcie miejsca 1-4 w klasyfikacji Pro Junior System, które pozwoli na odebranie od PZPN nagrody w postaci nawet kilkuset tysięcy złotych, co w sytuacji finansowej stowarzyszenia jest kwotą niebagatelną i pozwoli na koniec sezonu, w lipcu 2023 roku, spłacić wszelkie zaległości. W opinii prezesa poprawiła się także współpraca z przedstawicielami miejskiego i powiatowego samorządu, a także z kibicami. Klimat wokół klubu więc poprawił się. 

W ciągu ostatnich, dwóch miesięcy klub pozyskał z zewnątrz blisko 90 tys. zł, które pozwoliły zachować ciągłość finansową i uregulować zobowiązania wobec piłkarzy za miesiąc lipiec. KSZO 1929 uzyskał dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, dotację ze Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, dofinansowanie z MOPS na zatrudnienie piłkarzy i ich rodzin z Ukrainy, a także przekazanych darowizn. Jedna z nich wynosiła nawet 20 tys. zł. Za tę kwotę wykupiono na stałe karty wychowanków klubu, którzy byli zawodnikami SMS Łódź, a więc Patryka Domagałę i Jakuba Burka.

Jak się dowiedzieliśmy, przedstawiciel jednego z klubów Ekstraklasy zainteresowany jest pozyskaniem Jakuba Burka. Nasz bramkarz będzie miał jeszcze trzy obserwacje w rundzie jesiennej przez skauta tego klubu.

Poprawiła się sprzedaż karnetów, które zakupili przedstawiciele magistratu, starostwa, a także firm, m.in. spółek miejskich i Celsa Huta Ostrowiec. Tą drogą zasilono budżet klubu na kwotę 15 tys. zł.

Wyrok sądu zakładał wypłatę zwolnionemu trenerowi Maciejowi Sasalowi w myśl zawartej umowy zaległych poborów w kwocie 105 tys. zł. Klub z poprzednim zarządem, niestety, nie odwołali się od decyzji sądu arbitrażowego. Teraz nie zapłacenie tej kwoty groziłoby klubowi karą finansową, zakazem transferowym lub nawet odebraniem licencji na udział w rozgrywkach trzecioligowych. Udało się jednak zobowiązania wobec szkoleniowca, który zrzekł się również kwot odsetkowych, rozłożyć na cztery raty. Ten ruch powoduje zachowanie płynności finansowej i uniknięcie ewentualnego zajęcia konta przez komornika.

Prawdziwy sen z powiek spędza problem, jaki dotknął grup szkoleniowych, zwłaszcza zespołu juniorów starszych. Co prawda część zawodników została włączona do pierwszego zespołu, ale spora ich grupa, w sile 9 zawodników, trafiła do ościennych klubów. KSZO 1929 nie miał na to wpływu, gdyż piłkarze nie mieli podpisanego nawet statusu amatorskiego. Kluby płacą więc ekwiwalent za wyszkolenie, a KSZO 1929 wystawia dokumenty rozliczeniowe. Z pracy z drużyną zrezygnowali trenerzy Waldemar Domagała i Grzegorz Klepacz. Zastąpił ich Przemysław Dyjewski. Zdziesiątkowany zespół juniorów starszych został co prawda zgłoszony do rozgrywek, ale jedynym ratunkiem jest gra w nim zawodników z szerokiej kadry trzecioligowego zespołu. Nie dziwmy się, że wiele meczów z udziałem naszej młodzieży piłkarskiej rozgrywanych będzie nie w weekendy, a na tygodniu. Piotr Chorab chce od stycznia 2023 roku zatrudnić z zewnątrz trenera koordynatora, by w przyszłości uniknąć takich wypadków. Poza tym, klub zamierza powołać, jak informuje wiceprezydent Piotr Dasios podmiot, niewykluczone że w formie fundacji, który będzie jako akademia piłkarska w imieniu klubu prowadził grupy młodzieżowe.

Wiceprezydent Piotr Dasios poinformował także o trwającym przetargu na promocję miasta poprzez sport i środkach, które wpłyną do klubu. Jego zdaniem, ktoś jednakże do tej procedury przetargowej zadaje mnóstwo pytań, co ją komplikuje.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.