Młoda ostrowczanka straciła na sprzedaży spodni

Młoda ostrowczanka straciła na sprzedaży spodni. Policjanci apelują, aby sprzedając rzeczy w Internecie nie dać się oszukać przestępcom.

-W dniu 12 września 2022 r. do ostrowieckiej komendy zgłosiła się 24-latka, która ok. godz. 18 wystawiła za pomocą aplikacji internetowej do sprzedaży spodnie –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Kilka minut później za pośrednictwem komunikatora ze sprzedającą skontaktowała się osoba, która wyraziła chęć zakupu wystawionej przez nią rzeczy. Po uzgodnieniu warunków sprzedaży 24-latka otrzymała wiadomość z linkiem. Nie podejrzewając niczego złego, kliknęła na podany link, a następnie podała dane swojej karty bankomatowej wraz z danymi osobowymi i kodem CVV. Po chwili zorientowała się, że z jej konta zniknęły pieniądze w kwocie blisko 1.500 złotych.

Policjanci apelują nie tylko do seniorów, ale jak w tym przypadku do ludzi młodych, o ostrożność w korzystaniu z Internetu Nie korzystajmy nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach, najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki. Zanim przekażemy dane wrażliwe swojej karty bankowej i zlecimy jakąś transakcję zastanówmy się, czy w ten sposób nie przekazujemy danych obcym osobom, które mogą je wykorzystać. Gdy korzystamy z portali aukcyjnych miejmy ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów i rozliczajmy się bezpośrednio przez dany portal, unikajmy bezpośrednich transakcji. Wiedzmy, że  oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą, dlatego zwracajmy uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zapoznajmy się z systemem płatności portali aukcyjnych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.