Węgla wystarczy do stycznia 2023!

Coraz niższe temperatury za oknem, a także problemy z zakupem węgla, nie tylko przez indywidualnych odbiorców, sprawiły, że postanowiliśmy przyjrzeć się u progu sezonu grzewczego sytuacji Ciepłowni MEC Sp. z o.o. w Ostrowcu Świętokrzyskim.
– Na dzień dzisiejszy zgromadzone mamy 15.840 ton węgla na potrzeby ciepłowni- mówi Renata Mikołajczak, wiceprezes MEC Sp. z o.o. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ponadto 5 300 ton mamy zakontraktowane w Polskiej Grupie Górniczej, jest to ilość, którą udało nam się kupić w okienku aukcyjnym, jakie w miesiącu czerwcu Polska Grupa Górnicza otworzyła dla przedsiębiorstw.
Przypomnijmy, że na ogłoszony w maju przetarg na 40 tys. ton na węgiel na sezon grzewczy 2022/2023 dla Ciepłowni MEC Sp. z o.o. w Ostrowcu Świętokrzyskim nie zgłosił się nikt.
– W sytuacji gdy w przetargu ogłoszonym na początku maja przez Spółkę na dostawę węgla nie wpłynęła żadna oferta, Spółka wystąpiła indywidualnie do  sprzedawców węgla z prośbą o przedstawienie ofert na dostawę węgla- słyszymy. W wyniku rozmów i negocjacji Spółka podpisała umowy ramowe z trzema firmami, tj. PGE Paliwa oraz dotychczas dostarczającymi do spółki dostawcami. W związku ze stanowczą odmową ze strony Polskiej Grupy Górniczej zawarcia umowy złożyliśmy dokumenty o dopuszczenie Spółki do zakupu poprzez aukcję elektroniczną. Dokumenty zostały zweryfikowane pozytywnie, Spółka uczestniczyła w aukcjach organizowanych przez PGG, gdzie udało jej się zakontraktować 5.300 ton.
Wynika więc, że w Ciepłowni MEC Sp. z o.o. w Ostrowcu Świętokrzyskim brakuje  blisko połowy węgla planowanej na sezon grzewczy 2022/2023. Jak udało nam się ustalić, zgromadzona ilość wraz z ilością zakontraktowaną zaspokaja potrzeby do połowy stycznia 2023 , oczywiście należy wziąć poprawkę na warunki atmosferyczne.
Czy w przypadku braku węgla ratunkiem może okazać się kotłownia gazowa  na terenie Starego Zakładu?
– Kotłownia gazowa na terenie Starego Zakładu jest gotowa do jej uruchomienia w każdej chwili – przyznaje wiceprezes Renata Mikołajczak. Mamy podpisane umowy na dostawę gazu z PGNiG. Natomiast cena gazu jaka w chwili obecnej obowiązuje, skutecznie powstrzymuje nas od decyzji o jej uruchomieniu. Jak informuje na swych stronach Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla jesienne i zimowe miesiące będą bardzo trudne dla milionów Polaków. Jak czytamy w komunikacie, już mało kto w Polsce ma wątpliwości, że najbliższy sezon grzewczy będzie najcięższym od wielu lat. Dotyczy to nie tylko osób ogrzewających swoje domy paliwami stałymi i gazowymi, ale także odbiorców tzw. ciepła systemowego, bowiem ich także czekają dalsze podwyżki rachunków.
MEC Sp. z o.o. w Ostrowcu Świętokrzyskim ogrzewa 70% miasta. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.