Wszyscy biegali dla Natalki (zdjęcia)

Około 700 osób zgromadził Charytatywny Marszobieg dla Natalki Śmieszek, który odbył się w minioną sobotę na Gutwinie. Celem imprezy było zebranie środków na zakup specjalistycznego ultralekkiego aktywnego wózka inwalidzkiego.  Imprezę otworzyli organizatorzy – Remigiusz Woźniak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Szansa” oraz Jarosław Kuba, prezes LGD „Krzemienny Krąg”. Marsz inauguracyjny obejmujący dystans 1 km, otworzyła Natalka wraz z mamą Edytą Śmieszek, która nieustannie  ją wspiera. Natalka urodziła się z wadą kręgosłupa. Nie chodzi, porusza się jedynie na wózku inwalidzkim, gdyż ma niedowład nóg, skoliozę neurogenną kręgosłupa i jest pod opieką wielu poradni. Jednak wielu ludzi mogłoby uczyć się od niej pogody i hartu ducha. Dziewczynka jest niezwykle pozytywnie nastawiona do życia i każdego dnia dzielnie pokonuje wyzwania, które stawia przed nią los.  Natalka  na co dzień jest  uczestniczką Warsztatów Terapii Zajęciowej „Szansa”, ale jest także aktywną zawodniczką, zajmująca najwyższe miejsca na podium.

-Natalka czynnie uprawia sport. Bierze udział w zajęciach Grupy „Chodzę, bo lubię”  i w zajęciach Nordic Walking prowadzonych przez instruktorów z Warsztatów Terapii Zajęciowej.  Wózek specjalistyczny ultralekki wózek jest marzeniem Natalki, dzięki czemu będzie mogła rozwijać swoje sportowe zainteresowania i będzie mogła brać udział w masowych imprezach sportowych, jak również w wyczynowych – mówi Robert Rogala kierownik  WTZ „Szansa”.

W imprezie aktywnie uczestniczyli – starosta Marzena Dębniak, członek zarządu powiatu Agnieszka Rogalińska oraz  radni – Robert Rogala, Mariusz Łata, Kamil Kutryba, Marek Giemza i Artur Zawadzki.

-Staramy się zawsze uczestniczyć w akcjach charytatywnych. Przykre jest to, że osoby potrzebujące wsparcia często muszą liczyć na pomoc mieszkańców, przyjaciół, znajomych. Taki wózek specjalistyczny Natalka powinna normalnie dostać w ramach wsparcia systemowego, a nie zbiórki. Jednak, jak widać odpowiedzieliśmy na ten apel dużą grupą, bo po prostu trzeba pomóc – mówił starosta Marzena Dębniak. 

Bieg i marsz Nordic Walking na dystansie 5 km otworzył prezydent miasta Jarosław Górczyński. W akcję także zaangażowali się wędkarze z PZW Koło Nr 34 Miasto Ostrowiec Świętokrzyski, którzy w tym samym czasie uczestniczyli w zawodach  wędkarskich na akwenie Ośrodka Rekreacyjno -Wypoczynkowego „Gutwin”.

-W zawodach uczestniczy 32 wędkarzy naszego koła, jednak chętnych było znacznie więcej, jednak    brzegi akwenu nie mogły pomieścić więcej osób. Ci, którzy nie uczestniczą bezpośrednio w zawodach, wspierają akcje dla Natalki wrzucając datki do puszki. Udało nam się już zebrać ponad 4 tysiące, lecz zbiórka trwa dalej – mówił Paweł Książka, prezes KW Nr 34 Miasto Ostrowiec Św.

Do puszek datki można było też wrzucać przy stoiskach ze słodkościami zorganizowanymi przez Grupę „Chodzę, bo lubię”. Najmłodsi mogli wziąć udział w spacerze edukacyjnym z leśniczym. Uczestników Marszobiegu dekorowała medalami Natalka. Jej mama nie kryła łez wzruszenia, dziękując wszystkim uczestnikom za udział w akcji.

 Zwieńczeniem imprezy było ognisko integracyjne z niespodziankami dla uczestników w Kąciku Edukacyjnym „Zwierzyniec Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Na rzecz pomocy Natalce przez cały czas trwają  aukcje internetowe.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *