Jak założyć akwarium?

Wbrew pozorom przygotowywanie odpowiedniego domu dla rybek nie ogranicza do zakupu akwarium i wypełniania go wodą. Przed wprowadzaniem do niego zwierząt należy im zapewnić godne warunki do bytowania. Podpowiadamy, co powinno się znaleźć w każdym akwarium.

 Wybór odpowiedniego zbiornika

W dzisiejszych czasach można nabyć akwaria o różnych gabarytach oraz kształtach. Końcowy wybór jest uzależniony od możliwości finansowych, dostępnej przestrzeni oraz od potrzeb danego gatunku ryb. Z całą pewnością nie powinno być zbyt małe ponieważ są to zwierzęta wymagające odpowiedniej ilości miejsca do życia. Ponadto należy wziąć pod uwagę rośliny akwariowe oraz wyposażenie zbiornika. Dopiero po przeanalizowaniu tych wszystkich czynników można dokonać przemyślanego zakupu akwarium. Warto dodać, że tego typu zbiornika nie powinien być umiejscawiany bezpośrednio koło okna, ponieważ światło słoneczne może doprowadzić do nieodpowiedniego rozwoju znajdujących się w nim glonów.

Wyposażenie akwarium

Kolejna niezwykle istotna kwestia to wyposażenie przyszłego domu dla ryb. Na początek warto wymienić filtry akwariowe, które zapewniają czystość i odpowiednie warunki wewnątrz zbiornika. Nieodpowiedni dobór tego typu urządzeń może skutkować niepożądanym rozwojem glonów oraz śmiercią rybek. W przypadku niewielkich zbiorników można postawić na wewnętrzne, duże będą wymagały montażu modeli zewnętrznych. Inny istotny element wyposażenia akwarium to zestaw co2, który sprawia, że wewnątrz zbiornika znajdzie się odpowiednia ilość dwutlenku węgla. Jest to związek chemiczny niezbędny do przeprowadzania procesu fotosyntezy wodnej flory. Ponadto nie można zapominać o instalacji odpowiedniego oświetlenia. Pozyskiwane z niego światło jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania roślin oraz zwierząt bytujących w akwarium.

Rośliny do akwarium

Wybierając rośliny akwariowe należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej proporcji. Gatunki osiągające wysokie rozmiary powinny się znajdować z tyłu zbiornika, te wyrastające na niewielką wysokość mogą zdobić jego przednią część. Rośliny odpowiadają za utrzymanie równowagi biologicznej w tym niewielkim ekosystemie. Biorą udział w procesie fotosyntezy, pobierają dwutlenek węgla i produkują życiodajny tlen. Ponadto pobierają pewną cześć rybich odchodów oraz resztek spożywanego przez nich pokarmu. Rośliny w akwarium zapewniają schronienie i poczucia bezpieczeństwa jego mieszkańcom. W sąsiedztwie roślin można postawić na ozdobne dodatki wykonane z nieszkodliwych materiałów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *