80. rocznica tragedii na ostrowieckim Rynku (zdjęcia)

W miniony piątek modlitwą, złożeniem wiązanek i zapaleniem zniczy na mogiłach pomordowanych na cmentarzu przy ul. Denkowskiej, rozpoczęły się obchody 80. rocznicy egzekucji na ostrowieckim Rynku, w których licznie uczestniczyły rodziny zamordowanych ostrowczan oraz prezydent miasta Jarosław Górczyński, starosta Marzena Dębniak, przewodnicząc Rady Miasta Irena Renduda –Dudek oraz z radni, przedstawiciele stowarzyszeń oraz poseł Andrzej Kryj.

Jak mówił ksiądz dziekan  Jan Sarwa, podczas Mszy św. w ostrowieckiej kolegiacie, która odbyła się w intencji pomordowanych: To najokrutniejsza tragedia w historii Ostrowca Świętokrzyskiego czasów II Wojny Światowej. 30 września 1942 r. 30 mieszkańcom miasta hitlerowcy brutalnie odebrali życie. 29 aresztowanych straciło je na szubienicach w sercu miasta, zaś 30 aresztantów nie wytrzymało tortur podczas przesłuchania w więzieniu przy ul. Głogowskiego. Dziś już nie ma świadków tych wydarzeń. Jednym z nich był Tadeusz Plaskota, pełnomocnik rodzin, który odszedł latem tego roku. Jednak wydarzenia wciąż żyją w pamięci mieszkańców, a przede wszystkim rodzin zamordowanych, przekazywane z pokolenia na pokolenie w rodzinnych wspomnieniach. I jak mówił Tomasz Gogol, wnuk zamordowanego Antoniego Grada, w pamięci i w obecności wyraża się patriotyzm i hołd tym, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli to, co najcenniejsze – swoje życie.

Prezydent miasta, J. Górczyński odniósł się do wydarzeń sprzed 80 lat nawiązując do aktualnej sytuacji, w której znaleźli się nasi wschodni sąsiedzi.

-W jednej chwili nasze miasto straciło cząstkę siebie: nauczycieli, kupców, urzędników, wojskowych. Rodziny utraciły kochających mężów, ojców, synów i żywicieli. Pomimo rozwoju cywilizacji człowiek nadal ulega prymitywnym emocjom względem bliźnich. Tak jak 80 lat temu, kiedy zginęła elita miasta – mówił prezydent Jarosław Górczyński.

Poseł Andrzej Kryj podkreślił znaczenie dbałości o pamięć, która buduje lokalną tożsamość.

Z uwagi na złą pogodę obchody odbyły się w ostrowieckiej kolegiacie. Przedstawiciele rodzin, którzy przybyli z różnych stron kraju oraz delegacje, w tym liczna delegacja uczniów i nauczycieli z  PSP Nr 7,  indywidualnie składali wiązanki i palili znicze przy pomniku w miejscu tragedii – na ostrowieckim Rynku. Obchodom towarzyszył koncert w wykonaniu Chóru „Camtate Domino” pod dyrekcją Andrzeja Budzińskiego, z solowym występem na skrzypcach Oli Budzińskiej oraz programem recytatorskim uczniów z PSP Nr 10 i PSP Nr 14, a także Orkiestra Dęta PSM w Ostrowcu Św., pod batutą Jerzego Kłonicy i  dyrekcją Ewy Jurkowskiej -Siwiec. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *