Te wystawy trzeba zobaczyć! Dialog autorów stworzył silną w wyrazie ekspozycję. W tle żydowska przeszłość miasta (zdjęcia)

W Biurze Wystaw Artystycznych możemy oglądać wyjątkową prezentację złożoną z dwóch wystaw. Rzeźb prof. Marka Cecuły noszącą nazwę „ZAAM” oraz fragment cyklu „I Am My Family” kanadyjskiego artysty – profesora sztuk wizualnych i designu – Rafaela Goldchaina. To nawiązanie  do tragicznych wydarzeń z historii Ostrowca Świętokrzyskiego: 80. rocznicy mordu na ostrowieckim Rynku i likwidacji ostrowieckiego getta. To bardzo silna w wyrazie ekspozycja.

– Pokazujemy trudne ekspozycje, które wpisują się w kalendarz bardzo bolesnych dla nas ostrowczan wydarzeń- mówiła otwierając wernisaż dyrektor Justyna Łada. Profesora Marka Cecułę nie muszę nikomu prezentować, bowiem to artysta światowej klasy, ale mający tu swe korzenie. (…) Jego wystawa, na którą składają się dwa rzędy bezimiennych, ceramicznych głów, jednych milczących, a innych krzyczących świetnie nawiązuje do tego z czym mierzymy się, jako społeczeństwo obecnie: kondycji ludzkiej, przeszłości, ale i teraźniejszości.  

– Tą prezentację planowałem od dawna, ale nigdy nie liczyłem, że przeszłość i teraźniejszość stworzą wyjątkowa atmosferę, która zmusi nas do takiego przekazu artystycznego- mówi prof. Marek Cecuła. Powstały prace bardzo emocjonalne, pokazujące tragedię i ból z jednaj strony, zaś z drugiej towarzyszy im obojętność. Prace wykonane są z ceramiki.

Wystawa prof. Marka Cecuły wchodzi w dialog z prezentacją zdjęć Rafaela Goldchaina. Jest on uznanym kanadyjskim fotografem. Jego fotografie znajdują się w kolekcjach największych muzeów, w tym National Gallery of Canada, Bibliotheque Nationale de France, Museum of Modern Art, Consejo Nacional para la Cultura y Las Artes (Meksyk) i Biblioteca Nacional de Chile. Na wystawie prezentowanej w ostrowieckim BWA pokazuje jedynie wycinek tego niesamowitego zbioru – przodków pochodzących z Ostrowca.

– Mama Rafaela Goldchaina mieszkała w Ostrowcu Świętokrzyskim skąd wyjechała do Wenezueli i Chile- mówi dyrektor BWA, Justyna Łada. (…) Na każdym ze zdjęć jest sam autor, który dzięki bardzo skrupulatnemu odtwarzaniu twarzy oddaje charakter swoich przodków. W tym wycinku widzimy osoby, które pochodziły z naszego miasta.

– To bardzo mocno idea, jako wprowadziła dyrektor Justyna Łada, abym mógł prezentować swoje prace obok rzeźb prof. Marka Cecuły – mówił w przesłanym filmie Rafael Goldchain, mieszkający na stałe w Toronto. Obie prezentacje stworzyły kontrast, który skłoni odwiedzających do refleksji. Tę prezentacje w Ostrowcu Świętokrzyskim dedykuję swej mamie, która wyjechała z tego miasta mając osiem lat oraz wszystkim Żydom stąd pochodzącym.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *