Yutong Bus najbliżej Ostrowca Świętokrzyskiego?

Jest spora szansa, że Ostrowiec Świętokrzyski dołączy do grona miast w Polsce, na ulice którego wyjadą autobusy największego producenta autobusów i autokarów na świecie, chińskiej firmy Yutong Bus.
W minionym tygodniu otwarte zostały oferty na autobus klasy MIDI, czyli od 8,5 metra o napędzie elektrycznym i to właśnie ta firma przedstawiła cenowo najkorzystniejszą z nich.
– Do przetargu zgłosiły się trzy firmy: ARP E-VEHICLES Sp. z o.o. z Solca Kujawskiego z ofertą na 24.661.500,00 zł, Busnex Poland Sp. z o.o. z Warszawy (20.457.600,00 zł) oraz Solaris Bus &Coach Sp. z o.o. (24.132.600,00 zł) – mówi wiceprezydent Dominik Smoliński. Te oferty obejmują zakup 9 sztuk fabrycznie nowych niskopodłogowych, zeroemisyjnych autobusów miejskich o napędzie elektrycznym o długości min. 8,5 metra wraz z budową 9 punktów ładowania, jak również przeszkolenia kierowców w zakresie obsługi autobusów.
Gmina Ostrowiec Świętokrzyski miała na ten cel zabezpieczone 24,9 mln zł, co obejmowało środki pozyskane z NFOŚiGW w ramach II edycji programu „Zielony transport publiczny”.
– Każda z ofert mieści się w kwocie przeznaczonej na realizację zadania – przyznaje wiceprezydent. O wygranej zdecydują obecnie czynniki pozacenowe, bowiem cena stanowi 60% oferty. Sprawdzane teraz będą m.in. zużycie baterii, zużycie energii elektrycznej, wielkość baterii, gwarancja, elementy techniczne. W ciągu dwóch-trzech tygodni, poznamy firmę, która w ciągu 340 dni będzie mogła dostarczyć autobusy dla Ostrowca Świętokrzyskiego.
Trzeba wiedzieć, że firma Yutong, która pod względem ceny złożyła najniższą ofertę, jest jednym z największych globalnych dostawców autobusów i autokarów, posiadającym ponad 15- procentowy udział w światowym rynku. Spółka prowadzi działalność w ponad 330 krajach, w tym m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Chile, Rosji i Republice Południowej Afryki. Proces produkcyjny w fabryce autobusów składa się z pięciu procedur (produkcja części, podwozie, spawanie, lakierowanie oraz montaż końcowy) realizowanych na 15 liniach produkcyjnych oraz z końcowych testów drogowych. Dziennie firma produkuje 445 sztuk autobusów.

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Yutong Bus najbliżej Ostrowca Świętokrzyskiego?

 • 18/10/2022 at 08:28
  Permalink

  Czy wybór chińskich autobusów dla miasta takiego jak Ostrowiec jest optymalnym wyborem ?? Dziś są czasy takie że trzeba na wszystko patrzeć perspektywicznie z wizją kilku,kilkunastu lat a Chiny nie należą do grupy państw demokratycznych i wiele wskazuje że są po stronie Rosji gdy mowa o światowym konflikcie zbrojnym. Co będzie gdy Polska za jakiś czas nałoży embargo na chińskie wyroby w tym sprowadzane autobusy i niezbędne części zamienne do nich ? Czy nie wystarczyła nauczka z azjatyckimi samochodami Daewoo,które to do dziś odbijają się nam czkawką ?
  Azjaci niech używają sobie sami to co wyprodukowali a my używajmy zachodnioeuropejskich autobusów,busów i aut.

  Reply
 • 11/01/2023 at 07:12
  Permalink

  Naprawdę nie ma gdzie szukać tylko w Chinach??? Cała Europa kupuje elektryczne Solarisy a my jakieś kitajskie badziewie?
  Cena to nie wszystko, liczy się interes Rzeczypospolitej, praca dla Polaków i nasze bogacenie się a nie bogacenie innych.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *