Obradowała Rada Gospodarcza. Temat numer jeden: podatki lokalne 2023 (zdjęcia)

Temat podatków lokalnych w 2023 roku był główną kwestią poruszaną na spotkaniu Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta. Spora jego część była poświęcona również obecnej sytuacji gospodarczej firm działających w Ostrowcu Świętokrzyskim. Prezydent Jarosław Górczyński zaprezentował kluczowe inwestycje drogowe planowane do realizacji w 2023 roku.

Warto przypomnieć, że przez siedem ostatnich lat Ostrowiec Świętokrzyski nie podnosił lokalnych danin. Zamrożone były podatki od nieruchomości i te od środków transportu. 0,73 zł wynosi obecnie podatek od gruntu, zaś 21,07 zł. od budynku lub ich części. Równocześnie w tym samym czasie lokalny samorząd uporał się z zadłużeniem miasta.

– Cenię sobie zdanie przedsiębiorców, stąd staram się z państwa środowiskiem, jak najlepiej współpracować- mówił na wstępie prezydent Jarosław Górczyński. Takie podejście ma pozytywny wpływ na lokalną gospodarkę. Za nami siedem dobrych lat, ale obawiam się, że te najbliższe nie będą najlepsze. Funkcjonujemy w czasach, kiedy nie tylko brak stabilnego systemu prawnego, ale także cen nośników energii.

Podczas spotkania przedstawiciele biznesu zapoznali się z sytuacją innych samorządów w regionie świętokrzyskich, a także symulacjami dotyczącymi, jak zmieniłby się podatek od nieruchomości po uwzględnieniu wskaźnika inflacji, a jak uwzględniając stawki maksymalne w 2023 roku.

– Nadal nie wiem jaką kwotę podatku od nieruchomości zarekomenduję radnym – mówił podczas spotkania prezydent Jarosław Górczyński. Mam na uwadze to, że ostrowieckie firmy zatrudniają nowych pracowników, inwestują w nowoczesne technologie, budują nowe hale, od których są pobierane lokalne daniny. Podwyżka podatku o stopę inflacji skutkowałaby wpływem większego podatku do kasy miasta o ok. 7 mln zł, w przypadku zastosowania stawek maksymalnych to wzrost o 11 mln. zł. Z jednej strony chciałbym utrzymać dotychczasowy trend z zamrożeniem podatków, ale z drugiej strony non stop pracujemy nad budżetem na rok 2023. I dopiero to da nam ostateczną odpowiedź.  

Wiele wskazuje na to, że dojdzie do wzrostu stawek podatku od środków transportowych. W wyniku wieloletniego zamrożenia te obowiązujące w Ostrowcu Świętokrzyskim są niższe od minimalnych stawek z obwieszczenia Ministerstwa Finansów na rok 2023.

Lokalni przedsiębiorcy mogli poznać, jako pierwsi, główne inwestycje, jakie Gmina Ostrowiec Świętokrzyski będzie realizować w 2023 roku. Trzeba przyznać, że większość z nich uwzględnia potrzeby ostrowieckich firm, a także stawia na powiększenie areału terenów inwestycyjnych.

Głównym przedsięwzięciem będzie: Zaprojektowanie i wybudowanie w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Utworzenie i udostępnienie terenów inwestycyjnych w Ostrowcu Świętokrzyskim – w obrębie ul. Samsonowicza – budowa dróg dojazdowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą ” drogi publicznej o łącznej długości około 1,935 km. Inwestycja ta oprócz poprawy infrastruktury drogowej w sąsiedztwie Celsy Huta Ostrowiec otworzy tereny inwestycyjne o powierzchni 3,5 ha, 5 ha i 1,3 ha w tym obszarze. Przedsięwzięcie pochłonie 20 787 000 zł. W planach jest też remont ulicy Henryka Sienkiewicza od ulicy Adama Mickiewicza do Stefana Żeromskiego, jak również budowa drogi bocznej od ul. Jana Kilińskiego do łącznika ulic Chrzanowskiego z Furmańską, co też otworzy nowe tereny pod przedsięwzięcia biznesowe.

Sporą część spotkania zajęła dyskusja nt. obecnej sytuacji gospodarczej podmiotów działających w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tutaj zgodnie wszyscy stwierdzili, że nie spodziewali się, że będą funkcjonować w tak trudnych czasach. Niepokojące jest też to, że nie można planować przyszłości, bowiem zbyt wiele jest niewiadomych. Pojawiają się jednak głosy optymizmu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *