Z policyjnych raportów. Na podwójnym gazie, za szybko i bez uprawnień

Dosiadał Volkswagena, mając 4 promile alkoholu w swoim organizmie. W dniu 26 listopada 2022 r., o godz. 15.27, w Ostrowcu Świętokrzyskim, na ul. Traugutta, policjanci ruchu drogowego zatrzymali 47-latka, który w stanie nietrzeźwości kierował pojazdem marki VW. Badanie wykazało blisko 4 promile alkoholu. Jazda w takim stanie to nie wyczyn, lecz rzecz godna surowej kary.

Nietrzeźwi nadal jadą. W dniu 27 listopada 2022 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim na ulicy Ostrowieckiej,  policjanci zatrzymali 58-letniego rowerzystę. Ostrowczanin kierował swoim jednośladem w stanie po użyciu alkoholu. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 1.000 złotych.

W dniu 26 listopada 2022 r., w miejskości Magonie, stróże prawa zatrzymali do kontroli drogowej 66-letniego rowerzystę. Mieszkaniec gminy Bodzechów zdecydował się wsiąść na swój jednoślad mając promil alkoholu. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 2.500 złotych.

-Tego samego dnia w Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Traugutta, mundurowi podjęli interwencję wobec 47-letni kierowcy volkswagena. Od mieszkańca gminy Bodzechów wyczuwalna była silna woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało u niego blisko 4 promile alkoholu. Za jazdę w stanie nietrzeźwości 47-latkowi grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna i kilkuletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

W dniu 25 listopada 2022 r., kilka minut po godz. 9, w Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Armii Krajowej, 35-letni ostrowczanin prowadził pojazd marki Volkswagen pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.  Zgodnie z art. 244 Kodeksu karnego, za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Podkomisarz Ewelina Wrzesień przypomina o tym, że w nowym taryfikatorze, obowiązującym od 1 stycznia 2022 r., znalazły się m.in. wyższe kary za wykroczenia polegające na kierowaniu po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila). Z kolei jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), zostanie ukarany mandatem w wysokości 2.500 zł.

Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg. Dlatego też dla nietrzeźwych kierowców, także rowerzystów, nie może być żadnej tolerancji.

Kolejny pechowy raz 20-latka. W dniu 28 listopada 2022 r., kilka minut po godz. 11, w Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Sandomierskiej w rejonie skrzyżowania, 20-larek kierujący autem marki BMW wyprzedzał inne pojazdy.

-Policjanci z ostrowieckiej drogówki zatrzymali pojazd i ukarali młodego kierowcę mandatem oraz punktami karnymi –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jednakże po chwili okazało się, że nie było to pierwsze przewinienie popełnione przez tego kierującego i że ma on już na swoim koncie dwa poważne drogowe wykroczenia. 20-latek stracił uprawnienia do kierowania i teraz, aby je odzyskać będzie musiał ponownie zdać egzamin. 

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym policjant zatrzyma wydane prawo jazdy za pokwitowaniem m.in. w przypadku przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie roku od wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub stwierdzenia na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od wydania po raz pierwszy prawa jazdy, popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia określone w art. 86 par. 1 lub 2 Kodeksu wykroczeń (spowodowanie zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym), art. 87 par. 1 Kodeksu wykroczeń (kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu), art. 92a Kodeksu wykroczeń (w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h) lub art. 98 Kodeksu wykroczeń (spowodowanie zagrożenia poza drogą publiczną).

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *