Odkurzamy stare fotografie Narcyza Pawłowicza. Ostrowiec Świętokrzyski i Ziemia Kielecka na pocztówkach sprzed lat

Nie milkną jeszcze echa spotkania muzealnego, dotyczącego publikacji pt. „Pamiętnik. Pierwsze 72 lata mojego życia”  Tadeusza Halperta”, a Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim – Oddział Pałac Wielopolskich w Częstocicach zaprasza nas na kolejne, podczas którego promowana będzie książka „Ziemia kielecka na pocztówkach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – Katalog”. Odbędzie się ono  w piątek, 9 grudnia o godz. 18. Oczywiście, wstęp wolny.

Jak informuje ostrowieckie muzeum, wszystkich uczestników spotkania w temat wprowadzi współautor książki Krzysztof Lorek- księgarz, wydawca, ale też kolekcjoner i organizator wystaw kart pocztowych.

Publikacja, będąca zupełną nowością na rynku wydawniczym, obejmuje lata 1952-1975 i dotyczy pocztówek pokazujących ziemię kielecką z czasów, kiedy w Polsce funkcjonował podział na 17 województw, a w skład województwa kieleckiego wchodził m.in. Radom.
Pocztówki jako element pamiątkarski, kiedyś niezwykle popularne w życiu codziennym, dziś są zjawiskiem powoli ginącym. Obecnie stanowią gratkę dla kolekcjonerów i miłośników widoków regionu w dawnych czasach. Książka została pomyślana w ten sposób, by zadowolić osoby zajmujące się tematem amatorsko i profesjonalnie.

Pierwsza część publikacji przeznaczona dla szerszego grona odbiorców prezentuje fotografie archiwalne, na których widać jak zmieniał się nasz region. Autorami zdjęć jest 49 fotografów, którzy wykonywali zdjęcia na zlecenie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Jednym z nich jest związany z Ostrowcem Świętokrzyskim Narcyz Pawłowicz (1910-2011), człowiek wielu pasji, wśród których najważniejsze były fotografia i krajoznawstwo. W albumie znalazło się dużo zdjęć Pawłowicza ukazujących nasze miasto z początku lat 60. XX w. Niektóre zdjęcia są praktycznie nieznane. Ta cześć albumowa prezentuje ponad pięćset zdjęć z pocztówek pochodzących ze zbiorów kolekcjonerów, ale także archiwów bibliotek, muzeów i oddziału rzeszowskiego Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wiele zdjęć do albumu udostępniło Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, które w swoich zbiorach posiada unikatowe pocztówki.

Druga część książki, katalogowa, skierowana jest do wąskiej grupy kolekcjonerów. Tu pocztówki zostały dokładnie opisane: kto jest autorem zdjęcia, co przedstawia, jaki był nakład tej pocztówki i jakie serie funkcjonowały w obiegu dystrybucyjnym.

Autorami monumentalnego wydawnictwa jest Krzysztof Lorek i Marcin Lorek, który odpowiada za stronę wizualną katalogu.

Krzysztof Lorek jest przewodnikiem turystyczny PTTK, regionalistą, kolekcjonerem, filokartystą, organizatorem wielu wystaw kart pocztowych, współautorem książek m.in. „Świętokrzyskie. Kartki z podróży”, „Kielce na pocztówkach do 1945 r. – Katalog”.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *