Zawalił się dach nad kamienicą

W dniu 19 stycznia 2023 r., tuż po godz. 20, w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Słowackiego, doszło do zawalenia się dachu nad budynkiem kamienicy. Jak poinformowała mł. bryg. Barbara Majdak, w momencie katastrofy nikt postronny nie przebywał w pobliżu obiektu. Do zdarzenia łącznie zadysponowano 4 samochody ratowniczo -gaśnicze 10 strażaków. Strażacy zabezpieczyli terenu akcji i przeszukali obiekt pod kątem ewentualnych osób poszkodowanych. Na miejsce przybyli pracownicy Nadzoru Budowlanego, ZRM, Policja, Pogotowie Energetyczne oraz właściciel budynku. O zdarzeniu poinformowano również Prezydenta Miasta. Teren działania przekazano właścicielowi nieruchomości, który został zobowiązany do zabezpieczenia obiektu przed dostępem osób postronnych oraz uprzątnięcia pozostałości z chodnika i ulicy.

Przypominamy, że podobne zdarzenie miało miejsce w dniu 22 grudnia 2022 r., kiedy to zawalił się pod wypływem zalegającego śniegu dach na dawnym, nieczynnym młynie Saskich w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nie było żadnej ratowniczej akcji z udziałem strażaków, bo to była katastrofa budowlana. Nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Na temat jej przyczyn wypowie się zapewne nadzór budowlany.

Mł. bryg. Barbara Majdak przypomina właścicielom oraz administratorom budynków o obowiązku usuwania zalegającego śniegu z dachów oraz sopli.

-Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe, sportowe czy magazyny, ale też na budynki gospodarcze, czy też domy prywatne –mówi mł. bryg. Barbara Majdak.  Śnieg często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700 -800 kg, a lodu ok. 900 kg. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych.

Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *