Zamknij

Potrzeby i obawy współczesnego rynku pracy

09:20, 23.01.2023
Skomentuj

 Rozmowa o  zmianach proponowanych w projekcie Ustawy o Aktywności Zawodowej z Małgorzatą Stafijowską, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim i jednocześnie przewodniczącą Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów PUP

?php>

W ostatnim czasie w obszarze rynku pracy mamy do czynienia z dużą dynamiką zmian legislacyjnych. O tym w jakim kierunku one zmierzają, rozmawialiśmy z Małgorzatą Stafijowską, Przewodniczącą Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy.

?php>

Obecnie resort przedstawił projekt ustawy o aktywności zawodowej, która to ma zastąpić obowiązującą ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Co Państwo - jako środowisko, którego wprost dotyczyły będą zmiany - sądzicie na ich temat?

?php>

Małgorzata Stafijowska: Projekt ustawy o aktywności zawodowej, która ma zastąpić obowiązującą ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest bardzo ważny i potrzebny dla naszego środowiska. Należy zwrócić uwagę na fakt, że obecna ustawa funkcjonuje już ponad 18 lat i wiele narzędzi i form aktywizacji nie jest adekwatna do realiów dzisiejszego rynku pracy. Publiczne Służby Zatrudnienia mocno zaangażowały się w projekt zmian, czego efektem jest złożenie ponad 900 stron uwag i wniosków. Cieszy fakt, że nasze propozycje zmian zostały zauważone zarówno przez Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, jak również przez Związek Powiatów Polskich. W tym miejscu chciałabym gorąco podziękować przedstawicielom ZPP za wspólną pracę, chociażby nad zmianą uchwały dotyczącej funkcjonowania Konwentu Dyrektorów, jak również przyjęcie stanowiska, że najważniejszą rolą nowego projektu jest aktywność zawodowa przyszłych klientów urzędów pracy, jak również wzmocnienie roli publicznych służb zatrudnienia.

?php>

Proszę wskazać jakie przedstawione w projekcie ustawy rozwiązania mogą wpłynąć pozytywnie na rozwój aktywizacji zawodowej?

?php>

Małgorzata Stafijowska: To, co na pewno można uznać za potrzebne to wprowadzenie udogodnień w zakresie cyfrowej obsługi klienta (bezrobotnych i pracodawców), ograniczenie pracy z dokumentacją w postaci papierowej, dążenie do ujednolicenia w skali kraju wzoru wniosków, tak jak to miało miejsce w przypadku pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej. Nasze środowisko cieszy fakt rozdzielenia składki zdrowotnej od statusu osoby bezrobotnej, co naszym zdaniem w przyszłości pozwoli na lepszą aktywizację naszego klienta, faktycznie zainteresowanego podjęciem pracy czy innych form aktywizacji. Kolejnym plusem proponowanych zmian jest zniesienie rejonizacji, a zatem możliwość rejestracji w wybranym Urzędzie, tym samym zostaną ujednolicone wysokości i czas pobierania zasiłków dla bezrobotnych. Naszym zdaniem należy jak najbardziej uprościć kryteria związane z rejestracją w Urzędzie (kwestia gospodarstw rolnych), ponieważ ważnym elementem jest także akwizycja zawodowa rolników i biernych zawodowo. Istotny jest również nacisk na zmianę wizerunku powiatowych urzędów pracy z dawnego "pośredniaka" w nowoczesne centra aktywności zawodowej, a co za tym idzie przygotowanie kadr pracujących w powiatowych urzędach pracy. Potrzebne są zmiany w obszarze instrumentów, wprowadzenie nowych instrumentów, które pozwolą na sprawną aktywizację. Potrzebne są mechanizmy w zakresie aktywizacji osób młodych, m.in. pojawienie się stanowiska doradcy ds. osób młodych poniżej 30 roku życia finansowego z Funduszu Pracy.

?php>

Które zatem zapisy w proponowanych zmianach wzbudzają Państwa największe obawy?

?php>

Małgorzata Stafijowska:  W projekcie ustawy pojawiły zapisy, które naszym zdaniem mogą niekorzystanie wpłynąć na organizację pracy urzędów w szczególności w sprawie wyboru dyrektora urzędu pracy, wobec których wymagania ograniczają się do 3-letniego stażu na stanowisku kierowniczym bez konieczności posiadania doświadczenia w publicznych służbach zatrudnienia. Kolejnym niepokojącym faktem jest działanie powiatowych rad rynku pracy i wprowadzenie do nich osób nie mających większego doświadczenia i związku z rynkiem pracy, naszym zdaniem zmiany w ustawie powinny pójść w stronę zwiększenia reprezentatywności pracodawców i przedsiębiorców w składzie powiatowej rady rynku pracy i pozostawienie zapisu wyboru przewodniczącego rady zarówno wojewódzkiej, jak i powiatowej w dotychczasowej formie, czyli na czas trwania kadencji. Na plus jest pomysł wprowadzenia dodatku motywacyjnego dla wszystkich pracowników, ale wątpliwości stanowi wysokość, jak również brak zapisu, że pochodne dodatku motywacyjnego są również finansowane ze środków Funduszu Pracy. Niepokoi również fakt zaciągania zobowiązań przechodzących na rok następny do wysokości 20% kwoty środków (limitu FP), naszym zdaniem należy pozostawić dotychczasowy poziom 30% zaciągania zobowiązań.

?php>

A jakie jest Państwa stanowisko odnośnie zmian związanych ze stypendium stażowym?

?php>

Małgorzata Stafijowska: W zakresie stypendium stażowego zaproponowanie kwoty 140% kwoty zasiłku dla bezrobotnych będzie niewystarczające do prawidłowej aktywizacji osób nie mających doświadczenia zawodowego, ponieważ już teraz widać niewielkie zainteresowanie tą formą wsparcia. Poza tym Publiczne Służby Zatrudnienia są zdania, że zapis obligatoryjnego zatrudnienia po stażu będzie skuteczny, natomiast w przypadku jednostek publicznych proponujemy zachowanie fakultatywne. W przypadku Krajowego Funduszu Szkoleniowego proponujemy zachowanie dotychczasowego sposobu płatności.

?php>

Jako Przewodnicząca Forum wraz z Dyrektorami wszystkich Konwentów mamy nadzieję, że ustawa pojawi się w 2023 roku z przepisami przejściowymi, co ułatwi nam wprowadzanie przepisów w życie, a jednocześnie zostaną uwzględnione sugestie doświadczonych pracowników Publicznych Służb Zatrudnienia.

?php>

?php>

Marzena Dębniak starosta ostrowiecki: Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim jest jednym z najlepszych w naszym regionie, wyrósł też na jednego z liderów w kraju, poprzez realizację  szeregu działań  aktywizujących osoby poszukujące pracy, w tym pilotażowego programu dedykowanego osobom  młodym oraz poprzez współpracę z przedsiębiorcami. Dziękuję pani dyrektor Małgorzacie Stafijowskiej oraz wszystkim pracownikom Urzędu za zaangażowanie i tworzenie nowych inicjatyw na rzecz  rynku pracy w powiecie ostrowieckim. 

?php>

(Paweł Słowiński fot, Tomasz Barski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?

widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...

W.S.

07:45, 2025-07-03

Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu

Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.

Nowy wymiar...jednak

03:27, 2025-07-03

Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?

Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.

Hutnik

10:02, 2025-07-02

Ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych wysoko w rankingu

Marysiu nie obrywaj mu uszu póki wode nośi. Jesli już powstał sparing na mędrkowanie to się dołącze. Wiadomo że nauka to potęgi klucz, który dzięki zdobytej wiedzy otwierać może wiele dżwi. Własnym kluczem. Tu nie ma nad czym dyskutować. To oczywistość. Jednak do nauki oprócz czystej wiedzy i umiejętności jej stosowania i rozwijania, podczas nauczania, w tle, załącza się silniki róznego rodzaju. Silniki ekonomiczne, propagandowe, wychowawcze, świadomościowe, emocjonalne, czy nawet taki który można nazwać pralnią mózgów. Obecnie filozofia bardziej przypomina fiziologie. I nie mam tu na myśli sprawności umysłowej, czy jej doskonalenie. To jest dość spory problem, bo bardziej przypomina programowanie spodziewanych zachowań, niż próbe nauczenia, zrozumienia zachodzących procesów, nie mówiąc o tworzeniu czegokolwiek bez zgody i wiedzy ,,Wielkiego Brata". Chodzi tu przedewszystkim o sprawną siłą roboczą oczywiście. Nikt teaz nie będzie siedział nad brzegiem morza zastanawiając sie dla czego morze się buja, czy przesypywał piasek z kupki na kupke, wzorem z Syzyfa, bo to jest jasne wszystkim już w wieku przedszkolnym. Każdy chyba będac na plaży budował kiedyś zamki z piasku. Lub przynajmniej stawiał babki w piaskownicy. Czy lepił bałwana, bo bałwan to dobry szybki przykład wysiłku tworzenia i przemijania. Bez względu, czy da się odzyskać marchewke, czy nie. Choć recykling to ważny punkt w tworzeniu nowego porządku świata. Jednak zbyt praktyczne tworzenie sobie kadr powoduje tworzenie zamkniętych umysłowo grup społecznych, jak homosowietikus, korpo, czy innych pędnoków prowadzących do obłąkańczej gonitwy za króliczkiem. To bardziej hodowla niż nauczanie. I tu nasuwa się pytanie. Co się stanie, gdy w efekcie tego zabraknie nam w końcu; jasno, racjonalnie, zachowawczo, trzeźwo i ze zrozumieniem tego świata myślących społeczeństw. Konieczenych do tworzenia nowego zrównoważonego życia na tej wyczerpanej planecie. Życie, już jest racjonowane i umieszczające ludzi w torowiskach bez przyszłości. Kariera myszki w klatce. Pozwole sobie przypomnieć słowa Gorkiego, opisującego ówczesne społeczeństwo,nie tak hohoho lat temu, fragment- ,,maszyny wyssaly z ludzkich mięsni tyle sił ile im było potrzeba" - zdaje się że wciąż są aktualne. Z tą teraz obecnie cywilizacyjną różnicą, bo teraz wysysają, wyjaławiają dusze. Chorobliwa rządza wielkości, wyścig szczurów w którym nikt nie może liczyć na wygraną, pęd na ściane bez miękkiej na niej gąbki. Szczególnie dotyczyto wielkich tego świata, ich ,,jazda" jest coraz bardziej obłąkańcza i rządająca od maluczkich bezwzględnego podporządkowania się Ich wizjom, rególacjom i planom na jeszcze bardziej restrykcyjny porządek tego świata. Aby maluczkich, mieć pod bezwzgledną kontrolą. Finansową, mentalną i świadomościową. Już nie religjie, a cctv i kamera w Twoim telefonie, czy lokalizacja pilnuje poprawności twoich zachowań. Coraz mniej już wynika z Twojej własnej woli. Ktoś, za nas układa nam nasze klepki. I tak też tą drogą podąża metodyka nauczania. Tu nie chodzi o to żebyś się czegoś nauczył i coś osiągnął. Tu chodzi o to, żeby się dało wykorzystać Twoją wiedze, maksymalnie niskim kosztem. Jednoczesnie udrutowując Cię w zobowiązaniach. Odbierając Ci .., urzyje tu slowa które jest już obecnie tylko historycznym sloganem, wolność. Czyli świat nakazów i zakazów, krócej, wązki korytarz prawilnego myślenia. Jest to, jak by na to nie patrzeć, jakaś forma ochrony zasobów planety. E-świat, twój nowy świat. Ale czy aby napewno twój? Czy czeka nas pónocno koreański styl życia?

Nauczka

17:58, 2025-07-01

0%