Brakuje krwi w szpitalach

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach podaje, że obecnie w województwie świętokrzyskim na potrzeby pacjentów leczonych w szpitalach, poddawanych zabiegom chirurgicznym, brakuje krwi grup: ARh-, BRh+, BRh-, 0Rh+ i 0Rh-. Nic więc dziwnego, że zwraca się zarówno do dotychczasowych, jak i potencjalnych krwiodawców o pilne zgłaszanie się do placówek służby krwi.

Przypomnijmy, że w Ostrowcu krew można oddać w punkcie przy Świętokrzyskiej 22, na 7 piętrze,  czynnym w dni robocze w godz. 7 – 10.30. Bliższych informacji można uzyskać pod nr tel. (41) 266-60-37.

Krew można oddawać w wieku od 18 do 65 roku życia. Musimy ważyć przynajmniej 50 kg, nie chorować na żółtaczkę zakaźną, a w ciągu ostatniego pół roku nie przechodzić żadnych zabiegów chirurgicznych i medycznych zabiegów diagnostycznych, wykonywanych sprzętem wielokrotnego użytku lub przebiegających z naruszeniem ciągłości ciała takich, jak operacja, gastroskopia, kolonoskopia, artroskopia. Krew nie będzie także przyjmowana od osób, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wykonywały zabiegi akupunktury, tatuaż, przekłucia różnych części ciała, a w ostatnim czasie nie przyjmowały szczepień ochronnych, zmagają się z objawami alergii albo infekcjami: katarem, kaszlem, bólem gardła, bólem brzucha, biegunką. Nie wskazane jest także oddawanie krwi, gdy choruje się na cukrzycę, astmę, tarczycę, łuszczycę lub padaczkę, a także ma się skłonność do omdleń, zaburzenia rytmu serca, zmaga się z wadą serca lub cierpi na zaburzenia krzepnięcia krwi. Krwi nie powinny oddawać również osoby znajdujące się w trakcie leczenia stomatologicznego, kobiety w czasie miesiączki i w ciągu trzech dni po jej zakończeniu oraz w trakcie ciąży i laktacji.

Wybierając się oddać krew warto pamiętać, by wziąć ze sobą dowód tożsamości, być wypoczętym i wyspanym, zjeść lekki posiłek unikając pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu, pić dużo soków owocowych i wody oraz unikać nadmiernego fizycznego wysiłku.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *