Ostrowczanie wysłali Kresowianom paczki żywnościowe

Po raz siódmy w Ostrowcu Świętokrzyskim Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci organizowało zbiórkę żywności dla Polaków na Kresach. Członkowie stowarzyszenia, dzięki uprzejmości ks. Jana Sarwy pełnili w grudniu sobotnie dyżury w Domu Parafialnym Michael. Zebrali w sumie 17, pełnych paczek żywnościowych i mnóstwo kartek świątecznych, które już zostały wysłane na Kresy.

Rodacy Bohaterom to program stworzony w 2010 roku przez Stowarzyszenie Odra-Niemen, dzięki spotkaniu z płk. Weroniką Sebastianowicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Członkowie stowarzyszenia zaczynali od zbiorki darów na święta pod nazwą „Paczka dla polskiego kombatanta na Kresach”. Obecnie Rodacy Bohaterom to obok zbiórki darów dla weteranów, także szeroki obszar edukacji historycznej, dbanie o polskie kwatery na Kresach, współpraca ze środowiskiem kombatantów w Polsce i poza jej granicami. Od 2020 roku stałym partnerem projektu jest Federacja Patriotyczna. Przez 10 lat działalności udało się zebrać 32827 paczek pamięci, w których znalazło się 410247 kilogramów zebranych darów. Opieką zostało wspartych 1120 bohaterów.

Każda z wzorcowych paczek wysłanych na Kresy ważyła 11 kg i znajdowały się w niej: kakao, kawa sypana lub rozpuszczalna, herbata, owoce w puszce, konserwy mięsne lub rybne, kasza, ryż, olej, warzywa w puszce, czekolada, ciastka, słodycze.

Coroczna zbiórka pozwala pokazać rodakom na Kresach, że pomimo zmiany granic naszego kraju, Polacy cały czas o nich pamiętają. Paczki trafiły również do społeczności polskich zamieszkujących jeszcze dawniejsze tereny polskie. Wśród nich znajdują się Łatgalia w dawnych Inflantach, Żytomierszczyzna, czy też Gagauzja i okolice Suczawy, gdzie do dziś pielęgnowana jest polskość.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *